
Ingredienser: DURUMVETE.
Bulgur har en central roll i matlagningen i Mellanöstern och återfinns i olika varianter: fin, mellan och grov. Grov bulgur används som tillbehör när man vill ha lite mer tuggmotstånd, och passar precis som Bulgur Mellangrov utmärkt som ersättning till potatis, ris och pasta. Koka den gärna i buljong för mer smak!
100110114018 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Vetemjöl -- Durumvetemjöl
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1500 kJ |
| Energi: | 362 kcal |
| Fett: | 1,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0,0 g |
| Kolhydrat: | 73 g |
| - Varav sockerarter: | 1 g |
| Protein: | 14 g |
| Salt: | 0 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07331217010135 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 640006 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 120 st Toppnivåförpackningar 27331217010139 |
| Artikelkategori: | Bulgur Grov |
|---|---|
| Produktnamn: | Bulgur Grov |
| Varumärke: | Sevan |
| Förpackningsstorlek: | 5kg |
| Leverantörens artikelnummer | 640006 |
|---|
| Kontaktnamn: | Sevan AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Metallvägen 59, SE-19572 Rosersberg |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | konsumentkontakt@sevan.se |
| Marknadsbudskap: | Bulgur har en central roll i matlagningen i Mellanöstern och återfinns i olika varianter: fin, mellan och grov. Grov bulgur används som tillbehör när man vill ha lite mer tuggmotstånd, och passar precis som Bulgur Mellangrov utmärkt som ersättning till potatis, ris och pasta. Koka den gärna i buljong för mer smak! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2019-10-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-10-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000297 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: DURUMVETE. |
|---|
| Tillverkningsland: | Turkiet |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 19043000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Sorteras som plastförpackning |
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD/MM/YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5005 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 200 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 80 mm |
| Artikelns höjd: | 450 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27331217010139 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 120 st Basnivåförpackningar 07331217010135 |
| Artikelkategori: | Bulgur Grov |
|---|---|
| Varumärke: | Sevan |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2019-10-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-10-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000297 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 625600 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1144 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |