
VETEMJÖL*, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). *ekologisk ingrediens
Ekologiskt vetemjöl är finmalet och siktat mjöl av vete med hög halt av gluten malt på ekologiska råvaror.
100110114008 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Vetemjöl -- Vetemjöl
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1450 kJ |
| Energi: | 340 kcal |
| Fett: | 2 g |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g |
| Kolhydrat: | 70 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 0 g |
| Fiber: | 3 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07330671014079 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 702582 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 27330671014073 |
| Artikelkategori: | Vetemjöl EKO |
|---|---|
| Produktnamn: | Vetemjöl EKO |
| Varumärke: | Brakes |
| Förpackningsstorlek: | 2kg |
| Leverantörens artikelnummer | 702582 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Ekologiskt vetemjöl är finmalet och siktat mjöl av vete med hög halt av gluten malt på ekologiska råvaror. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2010-06-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-06-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000319 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEMJÖL*, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). *ekologisk ingrediens |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 10019091 |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 17 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2017 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 120 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 85 mm |
| Artikelns höjd: | 210 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27330671014073 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 702582 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07330671014079 |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 37330671014070 |
| Artikelkategori: | Vetemjöl EKO |
|---|---|
| Varumärke: | Menigo |
| Leverantörens artikelnummer | 702582 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2010-06-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-06-07 |
|---|
| Sista tillgänglighetstidpunkt | 2010-06-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000319 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 550 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 12550 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 12000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 12000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 390 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 195 mm |
| Artikelns höjd: | 210 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37330671014070 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Mellannivåförpackningar 27330671014073 |
| Artikelkategori: | Vetemjöl EKO |
|---|---|
| Varumärke: | Menigo |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2010-06-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-06-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000319 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 778000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 60 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |