Socker, 21 % morötter, VETEMJÖL, ÄGG, vegetabilisk olja (raps, kokos, raps (fullhärdad)), SKUMMJÖLK, GRÄDDE, konsistensmedel (E 422), kryddblandning (kanel, ingefära, nejlika), salt, stärkelse (potatis, majs), bakpulver (E 503, E 450, E 500), emulgeringsmedel (E 471. E 475), surhetsreglerande medel (E 330), maltodextrin, gelatin (FISK), stabiliseringsmedel (E 410), arom, glukos, krossad vaniljstång, mjölbehandlingsmedel E 300. Kan innehålla spår av mandel, hasselnötter, valnötter
205112406317 / Djupfryst -- Desserter/Mellanmål -- Dessertpaj -- Dessertpaj, flerportion
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Upptining: Låt kakan tina i kyl ca 5 timmar innan servering, eller 2 timmar i rumstemperatur. (Swedish) |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | I frysutrymme (-18ºC eller kallare): Se Bäst före-märkning. I kylskåp eller vid rumstemperatur: Tinad vara hanteras som färskvara. Bör ej frysas efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Fisk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mandel | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Hasselnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Valnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07330462303108 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 3 st Mellannivåförpackningar 07310471303108 |
| Artikelkategori: | Morotskaka |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Morotskaka 1,6 kg |
| Produktnamn: | Morotskaka |
| Varumärke: | FRÖDINGE |
| Förpackningsstorlek: | 1,6kg |
| Sökbegrepp E-handel | Morotskaka |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-07-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-07-31 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2021-08-02 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000196 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Socker, 21 % morötter, VETEMJÖL, ÄGG, vegetabilisk olja (raps, kokos, raps (fullhärdad)), SKUMMJÖLK, GRÄDDE, konsistensmedel (E 422), kryddblandning (kanel, ingefära, nejlika), salt, stärkelse (potatis, majs), bakpulver (E 503, E 450, E 500), emulgeringsmedel (E 471. E 475), surhetsreglerande medel (E 330), maltodextrin, gelatin (FISK), stabiliseringsmedel (E 410), arom, glukos, krossad vaniljstång, mjölbehandlingsmedel E 300. Kan innehålla spår av mandel, hasselnötter, valnötter |
|---|
| Tillverkningsland: | Danmark |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | I frysutrymme (-18ºC eller kallare): Se Bäst före-märkning. I kylskåp eller vid rumstemperatur: Tinad vara hanteras som färskvara. Bör ej frysas efter upptining. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hylsa |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 91 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1725 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1600 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 320 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 45 mm |
| Artikelns höjd: | 260 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310471303108 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 30310 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 3 st Basnivåförpackningar 07330462303108 |
| Ingår i: | 32 st Toppnivåförpackningar 07310479303100 |
| Artikelkategori: | Morotskaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Morotskaka |
| Varumärke: | FRÖDINGE |
| Förpackningsstorlek: | 1,6kg |
| Leverantörens artikelnummer | 30310 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Morotskaka är mjuk och saftig med härlig lätt syrlig topping. Du kan enkelt dekorera kakan så den ser hembakad ut för ett hemlagad utseende. Helt utan nötter. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-07-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-07-31 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2021-08-01 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000196 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | I frysutrymme (-18ºC eller kallare): Se Bäst före-märkning. I kylskåp eller vid rumstemperatur: Tinad vara hanteras som färskvara. Bör ej frysas efter upptining. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 240 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5553 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 351 mm |
| Artikelns höjd: | 262 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310479303100 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 32 st Mellannivåförpackningar 07310471303108 |
| Artikelkategori: | Morotskaka |
|---|---|
| Varumärke: | FRÖDINGE |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-07-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-07-31 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2021-08-02 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000196 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 202696 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1192 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |