Vatten, salt, nötköttsextrakt 5,0%, tomatpulver, arom, koncentrerad kalvbuljong 1,0%,modifierad potatisstärkelse, syra:mjölksyra, konserveringsmedel: kaliumsorbat. Salthalt i utspädd fond är 0,2* - 0,3** - 0,5***%.
Bong Touch of Taste Brun Kalvfond har ett högt köttinnehåll och en smakprofil som hjälper dig att lyfta smaken i dina rätter. Vår kalvfond smakar mycket kött och hjälper användaren att lyfta smaken i sina favoritrecept. Ett enkelt verktyg i din köksportfölj som skapar trygghet med kvalitet. Kalvfond 91%. Innehåller inget tillsatt socker.
101911056152 / Kolonial/Speceri -- Buljonger/Fonder/Glacé -- Fonder -- Kött
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 148 kJ |
| Energi: | 35 kcal |
| Fett: | 0,2 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,1 g |
| Kolhydrat: | 4,3 g |
| - Varav sockerarter: | 2,1 g |
| Protein: | 3,7 g |
| Salt: | 11,6 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07322551047055 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 531618 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 63 st Toppnivåförpackningar 07322552047276 |
| Artikelkategori: | Brun Kalvfond |
|---|---|
| Produktnamn: | Brun Kalvfond |
| Varumärke: | BONG TOUCH OF TASTE |
| Förpackningsstorlek: | 10L |
| Leverantörens artikelnummer | 531618 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7322550000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Europe Foods Sverige AB |
| Kontaktadress: | 020-940094 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | #kalvfond #fond #kalv #brun #koncentrerad #kalvbuljong #buljong #flytande #Touch of Taste #BONG #Brunsås #Rödvinsås #Gryta #Kallsås #Marinad |
|---|---|
| Övrig Information | Våra fonder är naturligt fria från laktos, gluten, transfettfri och GMO. Utan jästextrakt |
| Marknadsbudskap: | Bong Touch of Taste Brun Kalvfond har ett högt köttinnehåll och en smakprofil som hjälper dig att lyfta smaken i dina rätter. Vår kalvfond smakar mycket kött och hjälper användaren att lyfta smaken i sina favoritrecept. Ett enkelt verktyg i din köksportfölj som skapar trygghet med kvalitet. Kalvfond 91%. Innehåller inget tillsatt socker. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Våra fonder är naturligt fria från laktos, gluten, transfetter och GMO |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, salt, nötköttsextrakt 5,0%, tomatpulver, arom, koncentrerad kalvbuljong 1,0%,modifierad potatisstärkelse, syra:mjölksyra, konserveringsmedel: kaliumsorbat. Salthalt i utspädd fond är 0,2* - 0,3** - 0,5***%. |
|---|
| Tillverkningsland: | Belgien |
|---|
| Receptlänk: |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Kanna |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 418,8 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 12108.8 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 900000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 225 mm |
| Artikelns höjd: | 300 mm |
| Doseringsfaktor | 900 |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07322552047276 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 63 st Basnivåförpackningar 07322551047055 |
| Artikelkategori: | Brun Kalvfond |
|---|---|
| Varumärke: | BONG TOUCH OF TASTE |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-09-24 |
| Produktklass, kod: | 10000578 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 787854.4 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1050 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 21 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |