
Svensk pressad rapsolja, syltad gurkor (gurka, vatten, ättika, salt), vatten, socker, tomat, röd paprika, ÄGG*, DIJONSENAP (vatten, SENAPSFRÖ, ättika, salt), modifierad stärkelse, salt, citronkoncentrat, ättika, lök, stabiliseringsmedel (E 412, E 415), konserveringsmedel (E 202), surhetsreglerande medel (E 270), SENAPSFRÖ, färgämne (E 160a), kryddor. *=Från frigående höns.
Spara tid i köket med färdig hamburgerdressing. Vår dressing har en fräsch smak och en krämig konsistens som gör hamburgare och andra rätter till en smakupplevelse. Producerad i Sverige och en förpackning innehåller 2,5 kilo.
307213856502 / Färskvaror/Kylvaror -- Majonnäs/Majonnäsprodukter -- Övrig majonnäs/majonnäsprodukter -- Övrig majonnäs/majonnäsprodukt
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Färdig att serveras. Tillbehör till främst kött/hamburgare samt som bas till olika sallader/röror. Inte lämplig för upphettning. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 122 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras i kyla, max +8°C. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1798 kJ |
| Energi: | 429 kcal |
| Fett: | 41 g |
| - Varav mättat fett: | 3,2 g |
| Kolhydrat: | 13 g |
| - Varav sockerarter: | 11 g |
| Protein: | 1,1 g |
| Salt: | 0,9 g |
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07321575277059 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 527705 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 120 st Toppnivåförpackningar 47321575277057 |
| Artikelkategori: | Hamburgerdressing |
|---|---|
| Produktnamn: | Hamburgerdressing |
| Varumärke: | BAS |
| Förpackningsstorlek: | 2,5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 527705 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Dressing, Hamburgerdressing, Vegansk dressing, |
|---|
| Marknadsbudskap: | Spara tid i köket med färdig hamburgerdressing. Vår dressing har en fräsch smak och en krämig konsistens som gör hamburgare och andra rätter till en smakupplevelse. Producerad i Sverige och en förpackning innehåller 2,5 kilo. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000585 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Svensk pressad rapsolja, syltad gurkor (gurka, vatten, ättika, salt), vatten, socker, tomat, röd paprika, ÄGG*, DIJONSENAP (vatten, SENAPSFRÖ, ättika, salt), modifierad stärkelse, salt, citronkoncentrat, ättika, lök, stabiliseringsmedel (E 412, E 415), konserveringsmedel (E 202), surhetsreglerande medel (E 270), SENAPSFRÖ, färgämne (E 160a), kryddor. *=Från frigående höns. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras i kyla, max +8°C. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 122 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 135 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2635 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 199 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 199 mm |
| Artikelns höjd: | 133 mm |
| Staplingsbarhet | 6 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 47321575277057 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 120 st Basnivåförpackningar 07321575277059 |
| Artikelkategori: | Hamburgerdressing |
|---|---|
| Varumärke: | BAS |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000585 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25364 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 341564 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 942 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 24 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |