

Nötkött
Skapa smakfulla rätter med svensk nötfärs. Köttet är finmalet, har en jämn textur och ren smak av nötkött som framträder i varje tugga. Nötfärsen har en fetthalt på 10%. En förpackning innehåller 2,5 kilos nötfärs och utgör en pålitlig bas i många recept.
206513195538 / Djupfryst -- Kött, oberett -- Nötkött -- Nötfärskött
| Typ av märkning: | Kött från Sverige |
|---|
| Tillagningssätt: | Steka |
|---|---|
| Anvisningar: | Produkten ska värmas upp grundligt innan konsumtion. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 360 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras djupfryst, –18˚C eller kallare. Bör ej frysas om efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 621 kJ |
| Energi: | 149 kcal |
| Fett: | 10 g |
| - Varav mättat fett: | 3,6 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 20 g |
| Salt: | 0,2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07321574560893 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 3 st Mellannivåförpackningar 17321574560890 |
| Artikelkategori: | Nötfärs 10% |
|---|---|
| Produktnamn: | Nötfärs 10% |
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Förpackningsstorlek: | 2,5 kg |
| Sökbegrepp E-handel | Nötfärs, Köttfärs, 10%, Nötkött, Kött, Färsk, Färs, |
|---|
| Marknadsbudskap: | Skapa smakfulla rätter med svensk nötfärs. Köttet är finmalet, har en jämn textur och ren smak av nötkött som framträder i varje tugga. Nötfärsen har en fetthalt på 10%. En förpackning innehåller 2,5 kilos nötfärs och utgör en pålitlig bas i många recept. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-02-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005797 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst, –18˚C eller kallare. Bör ej frysas om efter upptining. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 360 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 18 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2518 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 215.5 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 330 mm |
| Artikelns höjd: | 47 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17321574560890 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 456089 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 3 st Basnivåförpackningar 07321574560893 |
| Ingår i: | 44 st Toppnivåförpackningar 47321574560891 |
| Artikelkategori: | Nötfärs 10% |
|---|---|
| Produktnamn: | Nötfärs 10% |
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Förpackningsstorlek: | 3x2,5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 456089 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-02-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005797 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 1210 gram |
| Pantkod: | SRS hellåda 50/80 röd |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 8764 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 7500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 7500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 106 mm |
| Staplingsbarhet | 11 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 47321574560891 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 44 st Mellannivåförpackningar 17321574560890 |
| Artikelkategori: | Nötfärs 10% |
|---|---|
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-02-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005797 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 400416 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 11 st |