
FullkornsHAVREmjöl, VETEkli, socker, KORNmaltextrakt, vatten, salt. Kan innehålla spår av kamut, råg.
Låt dina gäster starta dagen med krispiga havrekuddar. De är gjorda på svenskt protein- och fiberrikt fullkornshavremjöl som ger en härlig mättnadskänsla länge. Våra havrekuddar passar också utmärkt som nyttigt mellanmål. Producerade i Västergötland och en förpackning innehåller 375 gram. Produceras i en anläggning som inte hanterar nötter och mandel.
100510294060 / Kolonial/Speceri -- Frukostcerealier -- Flingor -- Övriga frukostflingor
| Typ av märkning: | Nyckelhålet |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Äts direkt med t ex mjölk, fil eller yoghurt. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1650 kJ |
| Energi: | 390 kcal |
| Fett: | 7,1 g |
| - Varav mättat fett: | 1,3 g |
| Kolhydrat: | 60 g |
| - Varav sockerarter: | 10,9 g |
| Protein: | 13 g |
| Salt: | 0,9 g |
| Fiber: | 14 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Havre | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Kamut | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Råg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07321574268744 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 426874 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Artikelkategori: | Havrekuddar |
|---|---|
| Produktnamn: | Havrekuddar |
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Förpackningsstorlek: | 4,5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 426874 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Havrekuddar, Frukostflingor, Havre, Kuddar, Flingor, Fullkorn, |
|---|---|
| Övrig Information | 12 st x 375 g/krt. |
| Marknadsbudskap: | Låt dina gäster starta dagen med krispiga havrekuddar. De är gjorda på svenskt protein- och fiberrikt fullkornshavremjöl som ger en härlig mättnadskänsla länge. Våra havrekuddar passar också utmärkt som nyttigt mellanmål. Producerade i Västergötland och en förpackning innehåller 375 gram. Produceras i en anläggning som inte hanterar nötter och mandel. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-06-12 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-06-12 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-12-05 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-12-08 |
| Produktklass, kod: | 10000284 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | FullkornsHAVREmjöl, VETEkli, socker, KORNmaltextrakt, vatten, salt. Kan innehålla spår av kamut, råg. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 992 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5492 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 4500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 399 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 399 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |