
VETEMJÖL, vatten, rapsolja, socker, salt, VETEGLUTEN, jäst, dextros, emulgeringsmedel (E472e), MALTMJÖL AV KORN, mjölbehandlingsmedel (amylas, askorbinsyra), xylanas.
Skapa goda pizzor med klassisk pizzadeg. Degen kommer i 200 grams bitar som är enkla att baka ut till en god pizzabotten. För bästa resultat, tina degen i rumstemperatur under plast eller en våt handduk i två timmar. Varje förpackning innehåller 45 stycken 200 grams pizzadegar på svenska ingredienser.
205512516089 / Djupfryst -- Matbröd/Förbakat matbröd/Degämne -- Degämne matbröd -- Övrigt bröd, ojäst
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | Tina under plast eller våt handduk i rumstemperatur på c:a 2 timmar. Kan sedan kavlas ut och toppas efter önskemål. Gräddas i ugn. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 210 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras djupfryst, –18 ˚C eller kallare. Bör ej frysas om efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 996 kJ |
| Energi: | 238 kcal |
| Fett: | 3,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g |
| Kolhydrat: | 45 g |
| - Varav sockerarter: | 1 g |
| Protein: | 8 g |
| Salt: | 0,4 g |
| Fiber: | 2 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07321573674072 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 367407 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 56 st Toppnivåförpackningar 47321573674070 |
| Artikelkategori: | Pizzadeg |
|---|---|
| Produktnamn: | Pizzadeg |
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Förpackningsstorlek: | 45x 200g |
| Leverantörens artikelnummer | 367407 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Pizzadeg, Pizza deg, Vetedeg, Dough, |
|---|
| Marknadsbudskap: | Skapa goda pizzor med klassisk pizzadeg. Degen kommer i 200 grams bitar som är enkla att baka ut till en god pizzabotten. För bästa resultat, tina degen i rumstemperatur under plast eller en våt handduk i två timmar. Varje förpackning innehåller 45 stycken 200 grams pizzadegar på svenska ingredienser. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-05-25 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006250 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEMJÖL, vatten, rapsolja, socker, salt, VETEGLUTEN, jäst, dextros, emulgeringsmedel (E472e), MALTMJÖL AV KORN, mjölbehandlingsmedel (amylas, askorbinsyra), xylanas. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst, –18 ˚C eller kallare. Bör ej frysas om efter upptining. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 210 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 9447 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 9000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 9000 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 45 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 45 |
| Vikt/volym (per st): | 200 Gram |
| Artikelns bredd: | 298 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 406 mm |
| Artikelns höjd: | 156 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 47321573674070 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 56 st Basnivåförpackningar 07321573674072 |
| Artikelkategori: | Pizzadeg |
|---|---|
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-05-25 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006250 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 554032 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1236 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |