
Jasminris långkornigt Thai Hom Mali ris. Max 5% broken.
Komplettera dina asiatiska maträtter med Jasminris. Riset utmärker sig med sin unika jasmindoft och klibbiga konsistens. Det passar som tillbehör och är en bas i allt från wok- till curryrätter. Riset kommer från Thailand och är förpackat i 5 kilos säckar i Belgien.
100910484100 / Kolonial/Speceri -- Ris -- Risgryn, polerat -- Risgryn, långkorn
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Koka upp vattnet. Tillsätt ris, salt och eventuellt matfett. Låt sjuda på svag värme under lock i 10-12 min. Låt riset stå i 5 minuter, när det är färdigkokt. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt, ej över normal rumstemperatur |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1494 kJ |
| Energi: | 352 kcal |
| Fett: | 0,9 g |
| - Varav mättat fett: | 0,4 g |
| Kolhydrat: | 79 g |
| - Varav sockerarter: | 0,4 g |
| Protein: | 7,0 g |
| Salt: | 0,02 g |
| Fiber: | 0,6 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07321571761804 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 176180 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 132 st Toppnivåförpackningar 47321571761802 |
| Artikelkategori: | Jasmin Ris |
|---|---|
| Produktnamn: | Jasmin Ris 5kg |
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Förpackningsstorlek: | 5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 176180 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Jasmin, Jasminris, Thai Hom Mali |
|---|
| Marknadsbudskap: | Komplettera dina asiatiska maträtter med Jasminris. Riset utmärker sig med sin unika jasmindoft och klibbiga konsistens. Det passar som tillbehör och är en bas i allt från wok- till curryrätter. Riset kommer från Thailand och är förpackat i 5 kilos säckar i Belgien. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000285 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Jasminris långkornigt Thai Hom Mali ris. Max 5% broken. |
|---|
| Tillverkningsland: | Belgien |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 10063098 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt, ej över normal rumstemperatur |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Påsen sorteras som plast |
| Högsta förvaringstemperatur: | 22 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DDMMYYYY |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 60 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5060 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 5000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 110 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 280 mm |
| Artikelns höjd: | 465 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 47321571761802 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 132 st Basnivåförpackningar 07321571761804 |
| Artikelkategori: | Jasmin Ris |
|---|---|
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-03 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-04 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-05 |
| Produktklass, kod: | 10000285 |
|---|
| Högsta transporttemperatur: | 22 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | 15 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25300 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 687920 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1085 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 11 st |