
Vatten, socker, citronjuice av koncentrat, citronsyra, konserveringsmedel (E202, E211), naturlig arom (lime-/citronolja). Färdig dryck innehåller 0,9% juice, 6% tillsatt socker.
Servera dina gäster en läskande måltidsdryck med citron- och limesmak. Drycken har en fräsch smak och släcker törsten vid varje måltid. En favorit bland både äldre och de yngsta. Kommer i en 5 liters förpackning och späds 1+6.
102411325082 / Kolonial/Speceri -- Juice/Nektar/Saft/Drycker -- Måltidsdricka -- Citrondricka
| Tillagningssätt: | Späda |
|---|---|
| Anvisningar: | 1 L + 6 L vatten = 7 L färdig dryck. |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 107 kJ |
| Energi: | 26 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| - Varav fleromättat fett: | 0 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 6,5 g |
| - Varav sockerarter: | 6,1 g |
| Protein: | 0,5 g |
| Salt: | 0 g |
| Fiber: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07321571257574 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 125757 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Artikelkategori: | Måltidsdryck Citron Lime |
|---|---|
| Produktnamn: | Måltidsdryck Citron Lime |
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Förpackningsstorlek: | 5 L |
| Leverantörens artikelnummer | 125757 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Dricka, Måltidsdryck, Dryck, Lättsockrad, Citrondricka, Citrondryck, Limedryck, Limedricka, |
|---|---|
| Övrig Information | Färdig dryck innehåller 0,9% juice, 6% tillsatt socker. |
| Marknadsbudskap: | Servera dina gäster en läskande måltidsdryck med citron- och limesmak. Drycken har en fräsch smak och släcker törsten vid varje måltid. En favorit bland både äldre och de yngsta. Kommer i en 5 liters förpackning och späds 1+6. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2012-05-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-05-22 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000309 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, socker, citronjuice av koncentrat, citronsyra, konserveringsmedel (E202, E211), naturlig arom (lime-/citronolja). Färdig dryck innehåller 0,9% juice, 6% tillsatt socker. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 22 °C |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Kanna |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 150 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6050 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 35000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per utspädd volym |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 190 mm |
| Artikelns höjd: | 300 mm |