
Vatten, socker, äpple- och lingonjuice av koncentrat, citronsyra, färgämne (E150c, druvskalsextrakt), konserveringsmedel (E202, E211), lingonarom. Färdig dryck innehåller 6,4% juice, 7% tillsatt socker.
Servera dina gäster en läskande måltidsdryck med lingonsmak. Drycken har en fräsch smak och släcker törsten vid varje måltid. En favorit bland både äldre och de yngsta. Kommer i en 5 liters förpackning och späds 1+6.
102411325083 / Kolonial/Speceri -- Juice/Nektar/Saft/Drycker -- Måltidsdricka -- Lingondricka
| Tillagningssätt: | Späda |
|---|---|
| Anvisningar: | 1 L + 6 L vatten = 7 L färdig dryck. |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 90 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 131 kJ |
| Energi: | 31 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| - Varav fleromättat fett: | 0 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 7,7 g |
| - Varav sockerarter: | 7,6 g |
| Protein: | < 0,5 g |
| Salt: | 0 g |
| Fiber: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07321571254436 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 125443 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Artikelkategori: | Måltidsdryck Lingon |
|---|---|
| Produktnamn: | Måltidsdryck Lingon |
| Varumärke: | Martin & Servera |
| Förpackningsstorlek: | 5 L |
| Leverantörens artikelnummer | 125443 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Lingondricka, Måltidsdricka, Måltidsdryck, Lingondryck, Lingon dryck, |
|---|---|
| Övrig Information | Färdig dryck innehåller 6,4% juice, 7% tillsatt socker. |
| Marknadsbudskap: | Servera dina gäster en läskande måltidsdryck med lingonsmak. Drycken har en fräsch smak och släcker törsten vid varje måltid. En favorit bland både äldre och de yngsta. Kommer i en 5 liters förpackning och späds 1+6. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2012-05-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-05-24 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000309 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, socker, äpple- och lingonjuice av koncentrat, citronsyra, färgämne (E150c, druvskalsextrakt), konserveringsmedel (E202, E211), lingonarom. Färdig dryck innehåller 6,4% juice, 7% tillsatt socker. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 22 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 90 |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Kanna |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 150 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5950 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 35000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per utspädd volym |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 190 mm |
| Artikelns höjd: | 300 mm |