

Sidfläsk* av gris utan brosk och svål, salt, druvsocker, antioxidationsmedel (E301, E331), rosmarinextrakt, konserveringsmedel (E250). *Fött, uppfött och slaktat i Sverige. Till 100g färdig produkt har använts 215g sidfläsk.
206613265745 / Djupfryst -- Köttprodukter -- Griskött, berett -- Övrigt griskött
| Tillagningssätt: | Steka |
|---|---|
| Anvisningar: | Ätfärdig. Tina produkt i kylskåp (max +8°C) i ca 12 timmar. Värms på stekbord ca 180°C eller i kombiugn ca 150°C. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 150 |
| Förvaringsinstruktioner: | Djupfryst. Förvaras vid -18°C eller kallare |
| Användningsinstruktioner: | Bör inte frysas efter upptining. Tinad förpackning är hållbar ca 5 dagar i kylskåp (max +8°C). |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1813 kJ |
| Energi: | 437 kcal |
| Fett: | 36 g |
| - Varav mättat fett: | 14 g |
| Kolhydrat: | 1,5 g |
| - Varav sockerarter: | 1,3 g |
| Protein: | 28 g |
| Salt: | 4,6 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07318690658047 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 27318690003933 |
| Artikelkategori: | Bacon |
|---|---|
| Produktnamn: | Baconflarn stekt |
| Varumärke: | ICA Meny |
| Reglerat produktnamn: | Stekt baconflarn, djupfryst. |
| Förpackningsstorlek: | 1500g |
| Kontakt GLN: | 7301003000008 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | ICA Sverige AB |
| Kontaktadress: | Box 4075, 169 04 Solna, Sverige. |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | www.ica.se |
| Telefon: | 08-833 33 33 |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-01-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-03-10 |
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Sidfläsk* av gris utan brosk och svål, salt, druvsocker, antioxidationsmedel (E301, E331), rosmarinextrakt, konserveringsmedel (E250). *Fött, uppfött och slaktat i Sverige. Till 100g färdig produkt har använts 215g sidfläsk. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 16024911 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Djupfryst. Förvaras vid -18°C eller kallare |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör inte frysas efter upptining. Tinad förpackning är hållbar ca 5 dagar i kylskåp (max +8°C). |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 150 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 25 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1525 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 380 mm |
| Artikelns höjd: | 70 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27318690003933 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 800067 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07318690658047 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 47318690000028 |
| Artikelkategori: | Bacon |
|---|---|
| Produktnamn: | Baconflarn stekt |
| Varumärke: | ICA Meny |
| Leverantörens artikelnummer | 800067 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7301003000008 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Ica Sverige AB |
| Kontaktadress: | Box 4075, 169 04 Solna, Sverige. |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | www.ica.se |
| Telefon: | 08-833 33 33 |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-01-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-03-10 |
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 241 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3291 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 3000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 265 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 380 mm |
| Artikelns höjd: | 125 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 47318690000028 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 27318690003933 |
| Artikelkategori: | Bacon |
|---|---|
| Varumärke: | ICA Meny |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-01-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-03-10 |
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 261952 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1144 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |