
INGREDIENSER: Rödvinsvinäger, konserveringsmedel: E224. Innehåller SULFIT.
Fyllig och elegant rödvinsvinäger tillverkad i Italien. Härligt syrlig smaksättare som passar perfekt i en klassisk vinägrett, marinad, soppor, såser eller grytor. Den är också självklar i en schalottenlöksvinägrett till ostron.
104212064543 / Kolonial/Speceri -- Vinäger/Ättika/Matlagningsvin -- Vinäger -- Rödvinsvinäger
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 89 kJ |
| Energi: | 21 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 0,8 g |
| - Varav sockerarter: | 0,8 g |
| Protein: | 0,2 g |
| Salt: | 0,05 g |
| Svaveldioxid eller sulfit | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316150675986 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 67598-K |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17316150675983 |
| Artikelkategori: | Vinäger |
|---|---|
| Produktnamn: | Rödvinsvinäger |
| Varumärke: | Fontana |
| Förpackningsstorlek: | 250 ml |
| Leverantörens artikelnummer | 67598-K |
|---|
| Kontakt GLN: | 7316150000108 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Fontana Food AB |
| Kontaktadress: | www.fontana.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@fontanafood.se |
| Marknadsbudskap: | Fyllig och elegant rödvinsvinäger tillverkad i Italien. Härligt syrlig smaksättare som passar perfekt i en klassisk vinägrett, marinad, soppor, såser eller grytor. Den är också självklar i en schalottenlöksvinägrett till ostron. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-08-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000051 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: Rödvinsvinäger, konserveringsmedel: E224. Innehåller SULFIT. |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 22090011 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 520 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 250 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 250 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 53 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 53 mm |
| Artikelns höjd: | 228 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17316150675983 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 67598 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07316150675986 |
| Ingår i: | 172 st Toppnivåförpackningar 27316150675980 |
| Artikelkategori: | Vinäger |
|---|---|
| Produktnamn: | Rödvinsvinäger |
| Varumärke: | Fontana |
| Leverantörens artikelnummer | 67598 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7316150000108 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Fontana Food AB |
| Kontaktadress: | www.fontana.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@fontanafood.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-08-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000051 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 50 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 3170 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 117 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 170 mm |
| Artikelns höjd: | 227 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27316150675980 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 67598-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 172 st Mellannivåförpackningar 17316150675983 |
| Artikelkategori: | Vinäger |
|---|---|
| Varumärke: | Fontana |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-26 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-08-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000051 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 570240 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1124 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 43 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |