
INGREDIENSER: 70% raffinerad olivolja och 30% extra jungfruolivolja.
Praktisk allt-i-ett-olja. Gjord av de grekiska oliverna Koroneiki och Amfissa. Oljan har en smörig, mjuk och mild smak. Passar till allt från stekning och bakning till wok och fritering.
109413734645 / Kolonial/Speceri -- Matoljor -- Matolja -- Olivolja
| Typ av märkning: | Nyckelhålet |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 450 |
| Förvaringsinstruktioner: | Bör förvaras mörkt och svalt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 3700 kJ |
| Energi: | 900 kcal |
| Fett: | 100 g |
| - Varav mättat fett: | 14 g |
| - Varav fleromättat fett: | 9 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 77 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316150670417 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 67044-K |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 17316150670445 |
| Artikelkategori: | Olivolja |
|---|---|
| Produktnamn: | Olivolja ONE |
| Varumärke: | Fontana |
| Förpackningsstorlek: | 1 L |
| Leverantörens artikelnummer | 67044-K |
|---|
| Kontakt GLN: | 7316150000108 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Fontana Food AB |
| Kontaktadress: | www.fontana.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@fontanafood.se |
| Marknadsbudskap: | Praktisk allt-i-ett-olja. Gjord av de grekiska oliverna Koroneiki och Amfissa. Oljan har en smörig, mjuk och mild smak. Passar till allt från stekning och bakning till wok och fritering. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-02-03 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-02-10 |
| Produktklass, kod: | 10000609 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: 70% raffinerad olivolja och 30% extra jungfruolivolja. |
|---|
| Tillverkningsland: | Grekland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 1509900090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Bör förvaras mörkt och svalt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 450 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yyyy-mm-dd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 6% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk - metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1050 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 102 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 71 mm |
| Artikelns höjd: | 180 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17316150670445 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 67044 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07316150670417 |
| Ingår i: | 120 st Toppnivåförpackningar 27316150670442 |
| Artikelkategori: | Olivolja |
|---|---|
| Produktnamn: | Olivolja ONE |
| Varumärke: | Fontana |
| Leverantörens artikelnummer | 67044 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7316150000108 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Fontana Food AB |
| Kontaktadress: | www.fontana.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@fontanafood.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-02-03 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-02-10 |
| Produktklass, kod: | 10000609 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 6% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 130 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 5380 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 185 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 217 mm |
| Artikelns höjd: | 198 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27316150670442 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 67044-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 120 st Mellannivåförpackningar 17316150670445 |
| Artikelkategori: | Olivolja |
|---|---|
| Varumärke: | Fontana |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-02-03 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000609 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 670600 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1134 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 24 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |