
INGREDIENSER: Vatten, ravioli 26%, (durumVETE semolina, vatten, ströbröd (innehåller GLUTEN), spenat, broccoli, morötter, rapsolja, lök, kassava stärkelse, salt, örter, pepparextrakt], krossade tomater 14%, morötter, lök, paprika, oliver, aubergine, salt, örter, rapsolja, socker, modifierad stärkelse, naturlig vitlöksarom, pepparextrakt. Kan innehålla spår av MJÖLK, SELLER och ÄGG.
Pastaknyten med grönsaksfyllning i en fyllig tomatsås. God och snabb färdiglagad mat att värma och servera. Kanske med lite smulad fetaost på toppen?
100710416371 / Kolonial/Speceri -- Pastaprodukter/Pastarätter -- Pasta, fylld -- Ravioli
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1080 |
| Förvaringsinstruktioner: | Öppnad förpackning bör förbrukas inom 2 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 347 kJ |
| Energi: | 82 kcal |
| Fett: | 1,3 g |
| - Varav mättat fett: | 0,2 g |
| Kolhydrat: | 14 g |
| - Varav sockerarter: | 2,7 g |
| Protein: | 2,7 g |
| Salt: | 0,85 g |
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
|---|---|
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Selleri | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316150470505 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 47050-K |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 17316150470502 |
| Artikelkategori: | Ravioli |
|---|---|
| Produktnamn: | Ravioli Vegetarisk |
| Varumärke: | Fontana |
| Förpackningsstorlek: | 800 g |
| Leverantörens artikelnummer | 47050-K |
|---|
| Kontakt GLN: | 7316150000108 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Fontana Food AB |
| Kontaktadress: | www.fontana.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@fontanafood.se |
| Marknadsbudskap: | Pastaknyten med grönsaksfyllning i en fyllig tomatsås. God och snabb färdiglagad mat att värma och servera. Kanske med lite smulad fetaost på toppen? |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-02-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000240 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: Vatten, ravioli 26%, (durumVETE semolina, vatten, ströbröd (innehåller GLUTEN), spenat, broccoli, morötter, rapsolja, lök, kassava stärkelse, salt, örter, pepparextrakt], krossade tomater 14%, morötter, lök, paprika, oliver, aubergine, salt, örter, rapsolja, socker, modifierad stärkelse, naturlig vitlöksarom, pepparextrakt. Kan innehålla spår av MJÖLK, SELLER och ÄGG. |
|---|
| Tillverkningsland: | Frankrike |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Produkten är vegetarisk | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19022091 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Öppnad förpackning bör förbrukas inom 2 dagar. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1080 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yyyy-mm-dd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk - metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 895 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 800 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 800 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 100 mm |
| Artikelns höjd: | 118 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17316150470502 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 47050 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07316150470505 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 27316150470509 |
| Artikelkategori: | Ravioli |
|---|---|
| Produktnamn: | Ravioli Vegetarisk |
| Varumärke: | Fontana |
| Leverantörens artikelnummer | 47050 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7316150000108 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Fontana Food AB |
| Kontaktadress: | www.fontana.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@fontanafood.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-02-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000240 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 70 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 10810 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 413 mm |
| Artikelns höjd: | 121 mm |
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27316150470509 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 47050-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 17316150470502 |
| Artikelkategori: | Ravioli |
|---|---|
| Varumärke: | Fontana |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-06 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2010-02-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000240 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 543880 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1118 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |