
INGREDIENSER: Koncentrerade krossade tomater 98%, salt 1%, solrosolja, lökpulver, basilika, oregano, surhetsreglerande medel (E330).
Mild och fyllig sås av grekiska solmogna tomater, kryddad med oregano och basilika. Burken är perfekt avpassad för två pizzor, för att undvika matsvinn. Funkar också utmärkt till pasta!
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt i rumstemperatur. |
| Användningsinstruktioner: | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp, hållbar i 3 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 180 kJ |
| Energi: | 43 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 5,9 g |
| - Varav sockerarter: | 4,2 g |
| Protein: | 2 g |
| Salt: | 1 g |
| Fiber: | 2,3 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316150378719 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 37871-K |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 18 st Mellannivåförpackningar 17316150378716 |
| Artikelkategori: | Pizzasås |
|---|---|
| Produktnamn: | Pizzasås Grekisk |
| Varumärke: | Fontana |
| Förpackningsstorlek: | 200g |
| Leverantörens artikelnummer | 37871-K |
|---|
| Marknadsbudskap: | Mild och fyllig sås av grekiska solmogna tomater, kryddad med oregano och basilika. Burken är perfekt avpassad för två pizzor, för att undvika matsvinn. Funkar också utmärkt till pasta! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: Koncentrerade krossade tomater 98%, salt 1%, solrosolja, lökpulver, basilika, oregano, surhetsreglerande medel (E330). |
|---|
| Tillverkningsland: | Grekland |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt i rumstemperatur. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp, hållbar i 3 dagar. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 336 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 200 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 200 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 53 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 53 mm |
| Artikelns höjd: | 101 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17316150378716 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 37871 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 18 st Basnivåförpackningar 07316150378719 |
| Ingår i: | 120 st Toppnivåförpackningar 27316150378713 |
| Artikelkategori: | Pizzasås |
|---|---|
| Produktnamn: | Pizzasås Grekisk |
| Varumärke: | Fontana |
| Förpackningsstorlek: | 200g |
| Leverantörens artikelnummer | 37871 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Mild och fyllig sås av grekiska solmogna tomater, kryddad med oregano och basilika. Burken är perfekt avpassad för två pizzor, för att undvika matsvinn. Funkar också utmärkt till pasta! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 77 gram |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 6125 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 375 mm |
| Artikelns höjd: | 101 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27316150378713 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 37871-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 120 st Mellannivåförpackningar 17316150378716 |
| Artikelkategori: | Pizzasås |
|---|---|
| Varumärke: | Fontana |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-11-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 760000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1154 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 10 st |