
INGREDIENSER: Kapris, vatten, vinäger, salt.
Små smakrika inlagda blomknoppar från grekiska buskar. Ger sälta och krydda till allt från sallad och fisk till pastasåser och grytor. Kapris är också ett måste till den grekiska röran fava.
102911544813 / Kolonial/Speceri -- Grönsaker -- Grönsaksinläggningar -- Övriga inläggningar
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1080 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 104 kJ |
| Energi: | 25 kcal |
| Fett: | 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 1,6 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 1,9 g |
| Salt: | 3,8 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316150376456 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 37645-K |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17316150376453 |
| Artikelkategori: | Kapris |
|---|---|
| Produktnamn: | Kapris Små Fina |
| Varumärke: | Fontana |
| Förpackningsstorlek: | 150 g |
| Leverantörens artikelnummer | 37645-K |
|---|
| Kontakt GLN: | 7316150000108 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Fontana Food AB |
| Kontaktadress: | www.fontana.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@fontanafood.se |
| Marknadsbudskap: | Små smakrika inlagda blomknoppar från grekiska buskar. Ger sälta och krydda till allt från sallad och fisk till pastasåser och grytor. Kapris är också ett måste till den grekiska röran fava. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-03-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000289 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: Kapris, vatten, vinäger, salt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1080 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yyyy-mm-dd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 285 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 90 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 150 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 62 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 62 mm |
| Artikelns höjd: | 77 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17316150376453 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 37645 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07316150376456 |
| Ingår i: | 504 st Toppnivåförpackningar 37316150376457 |
| Artikelkategori: | Kapris |
|---|---|
| Produktnamn: | Kapris Små Fina |
| Varumärke: | Fontana |
| Leverantörens artikelnummer | 37645 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7316150000108 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Fontana Food AB |
| Kontaktadress: | www.fontana.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@fontanafood.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-03-10 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000040 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 50 gram |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1760 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 130 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 203 mm |
| Artikelns höjd: | 79 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37316150376457 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 37645-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 504 st Mellannivåförpackningar 17316150376453 |
| Artikelkategori: | Kapris |
|---|---|
| Varumärke: | Fontana |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-04-06 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000040 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 912040 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 36 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 14 st |