
INGREDIENSER: Kikärtor (70%), solrosolja, sesampasta, salt, vitlök, surhetsreglerande medel: citronsyra. Kan innehålla spår av: mjölk, ägg, soja, selleri, senap och fisk.
Krämig och len grekisk kikärtsröra med tahini, citron och vitlök. Hög andel kikärtor, 70 %.
310515346575 / Färskvaror/Kylvaror -- Spad/Sås -- Sås -- Övriga såser
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1271 kJ |
| Energi: | 307 kcal |
| Fett: | 26 g |
| - Varav mättat fett: | 3,1 g |
| Kolhydrat: | 9,4 g |
| - Varav sockerarter: | 0,6 g |
| Protein: | 6,4 g |
| Salt: | 0,90 g |
| Mjölk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Sojabönor | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Selleri | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Senap | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Fisk | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Allergenpåstående: | Kan innehålla spår av: mjölk, ägg, soja, selleri, senap och fisk. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316150375541 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 37554-K |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 17316150375548 |
| Artikelkategori: | Hummus |
|---|---|
| Produktnamn: | Hummus Originalet |
| Varumärke: | Fontana |
| Förpackningsstorlek: | 2 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 37554-K |
|---|
| Kontakt GLN: | 7316150000108 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Fontana Food AB |
| Kontaktadress: | www.fontana.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | info@fontanafood.se |
| Sökbegrepp E-handel | Hummus, vegan, vegetarisk, kikärtor, sås, dipp, röror, Fontana, serveringsklar, |
|---|
| Marknadsbudskap: | Krämig och len grekisk kikärtsröra med tahini, citron och vitlök. Hög andel kikärtor, 70 %. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-03-24 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000054 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: Kikärtor (70%), solrosolja, sesampasta, salt, vitlök, surhetsreglerande medel: citronsyra. Kan innehålla spår av: mjölk, ägg, soja, selleri, senap och fisk. |
|---|
| Tillverkningsland: | Grekland |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 21069098 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bägare/bytta |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 74,5 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2075 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2000 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 2 kg |
| Artikelns bredd: | 145 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 190 mm |
| Artikelns höjd: | 135 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17316150375548 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 37554 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07316150375541 |
| Ingår i: | 105 st Toppnivåförpackningar 27316150375545 |
| Artikelkategori: | Hummus |
|---|---|
| Produktnamn: | Hummus Originalet |
| Varumärke: | Fontana |
| Leverantörens artikelnummer | 37554 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Hummus, vegan, vegetarisk, kikärtor, sås, dipp, röror, Fontana, serveringsklar, |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-03-24 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000054 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Ask |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 154 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4320 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 160 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 140 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27316150375545 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 37554-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 105 st Mellannivåförpackningar 17316150375548 |
| Artikelkategori: | Hummus |
|---|---|
| Varumärke: | Fontana |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-03-24 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000054 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 478600 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1124 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 15 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |