
Vatten, surhetsreglerande medel (äppelsyra, natriumcitrat), naturlig arom, sötningsmedel (aspartam, acesulfam K), konserveringsmedel (kaliumsorbat), antioxidationsmedel (askorbinsyra), safflorextrakt, stabiliseringsmedel (E414, E444, E445), färgämne (E141), vegetabilisk olja (kokos, raps). Innehåller en fenylalaninkälla.
FUN Light Cactus Apple är en sockerfri blandsaft med kaktus- och äpplesmak med en twist. Syrligt, grönt äpple möter den djupa, fylliga smaken av kaktus. Saften är sprakande grön i färgen och en perfekt törstsläckare till alla dagens måltider och tidpunkter. Bring out the fun in water! Saften spädes 1 + 9 vilket ger 10 liter saft per flaska med antingen stilla vatten eller kolsyrat vatten. FUN Light - den utan socker, är en sockerfri saft med noll kalorier. Tillverkad i Sverige och innehåller endast naturliga aromer. Flaskan går givetvis att panta. Förvara öppnad flaska kallt för att maximera produktens hållbarhet. Besök Funlight.se för mer inspiration nya sätt att dricka din FUN Light.
102411366486 / Kolonial/Speceri -- Juice/Nektar/Saft/Drycker -- Övriga drycker -- Övrig dryck
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Sötningsmedel | Innehåller | Ja |
| Tillagningssätt: | Späda |
|---|---|
| Anvisningar: | Spädes 1+9, ger 10L |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 210 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 4 kJ |
| Energi: | 1 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316110002951 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 07316110002968 |
| Artikelkategori: | Dryck, light |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | FUN Light Carefree Cactus Apple 12x1L |
| Produktnamn: | Cactus/Apple |
| Varumärke: | FUN LIGHT |
| Reglerat produktnamn: | Dryckeskoncentrat med smak av kaktus och äpple. |
| Förpackningsstorlek: | 1 L |
| Kontakt GLN: | 7310770000012 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Orkla Foods Sverige |
| Kontaktadress: | 020 75 00 10 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | funlight.se |
| Sökbegrepp E-handel | saft, blandsaft, dryck, utan socker, inget tillsatt socker, naturliga aromer, naturliga färgämnen, funlight, light, saft, vegansk, dryck, törstesläckare, sockerfri saft, kalorifritt, alternativ till läsk, äpple, äppledryck, äpplesaft, grönt, kaktus äpple, äppeldryck, äppelsaft, piggelin |
|---|
| Marknadsbudskap: | FUN Light Cactus Apple är en sockerfri blandsaft med kaktus- och äpplesmak med en twist. Syrligt, grönt äpple möter den djupa, fylliga smaken av kaktus. Saften är sprakande grön i färgen och en perfekt törstsläckare till alla dagens måltider och tidpunkter. Bring out the fun in water! Saften spädes 1 + 9 vilket ger 10 liter saft per flaska med antingen stilla vatten eller kolsyrat vatten. FUN Light - den utan socker, är en sockerfri saft med noll kalorier. Tillverkad i Sverige och innehåller endast naturliga aromer. Flaskan går givetvis att panta. Förvara öppnad flaska kallt för att maximera produktens hållbarhet. Besök Funlight.se för mer inspiration nya sätt att dricka din FUN Light. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-01 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-19 |
| Produktklass, kod: | 10000202 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, surhetsreglerande medel (äppelsyra, natriumcitrat), naturlig arom, sötningsmedel (aspartam, acesulfam K), konserveringsmedel (kaliumsorbat), antioxidationsmedel (askorbinsyra), safflorextrakt, stabiliseringsmedel (E414, E444, E445), färgämne (E141), vegetabilisk olja (kokos, raps). Innehåller en fenylalaninkälla. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21069092 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Pant på flaska |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 210 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Sötningsmedel | Innehåller | Ja |
| Övriga påståenden: | Sockerfri |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Pantkod: | Återvinningsbar PET upp till och med 1000 ml 12 % moms (2 SEK) |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1042 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per utspädd volym |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 82 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 82 mm |
| Artikelns höjd: | 281 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316110002968 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 510006233 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07316110002951 |
| Ingår i: | 30 st Toppnivåförpackningar 07316110002975 |
| Artikelkategori: | Dryck, light |
|---|---|
| Produktnamn: | Cactus/Apple |
| Varumärke: | FUN LIGHT |
| Reglerat produktnamn: | Dryckeskoncentrat med smak av kaktus och äpple. |
| Leverantörens artikelnummer | 510006233 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-01 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-19 |
| Produktklass, kod: | 10000202 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 115 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 12619 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 252 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 331 mm |
| Artikelns höjd: | 281 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07316110002975 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 30 st Mellannivåförpackningar 07316110002968 |
| Artikelkategori: | Dryck, light |
|---|---|
| Varumärke: | FUN LIGHT |
| Reglerat produktnamn: | Dryckeskoncentrat med smak av kaktus och äpple. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-01 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-19 |
| Produktklass, kod: | 10000202 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Sträckfilm |
| Artikelns bruttovikt: | 403720 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 993 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 10 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |