
VETEMJÖL, salt, socker, mjölbehandlingsmedel: Beta Amylas, jäst, färgämne: E171.
Panko för all sorts panering där man vill ha en underbar krispighet. För den kräsne kocken och dess gäster. Skapar en ny nivå på panering.
100410284055 / Kolonial/Speceri -- Bakmixer/Äggmixer -- Övriga mixer -- Övriga mixer
| Tillagningssätt: | |
|---|---|
| Anvisningar: | |
| Serveringsförslag: | Utmärkt att dubbelpanera stora skaldjur med. Jättegott att dubbelpanera fisk och steka i olja. För en extra lyxig schnitzel funkar Panko jättebra. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1548 kJ |
| Energi: | 370 kcal |
| Fett: | 2 g |
| - Varav mättat fett: | 2 g |
| Kolhydrat: | 77 g |
| - Varav sockerarter: | 2 g |
| Protein: | 11 g |
| Salt: | 1,09 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07315200272724 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 17315200272721 |
| Artikelkategori: | Panko |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Panko Flakes 1kg |
| Produktnamn: | Panko Flakes |
| Varumärke: | Happy Buddha |
| Förpackningsstorlek: | 1 kg |
| Sökbegrepp E-handel | Fritering, panering, asien, Japan. |
|---|---|
| Övrig Information | Panko Flakes är tunna spröda Japanska flingor av extra vitt bröd för panering av skaldjur, fisk och kött. Du steker eller friterar sedan rätten. Kan även användas för gratinering av rätter. |
| Marknadsbudskap: | Panko för all sorts panering där man vill ha en underbar krispighet. För den kräsne kocken och dess gäster. Skapar en ny nivå på panering. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2012-08-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-08-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEMJÖL, salt, socker, mjölbehandlingsmedel: Beta Amylas, jäst, färgämne: E171. |
|---|
| Tillverkningsland: | Malaysia |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 16 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 13 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1013 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 300 mm |
| Artikelns höjd: | 63 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17315200272721 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 227272 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07315200272724 |
| Ingår i: | 105 st Toppnivåförpackningar 27315200272728 |
| Artikelkategori: | Panko |
|---|---|
| Produktnamn: | Panko Flakes |
| Varumärke: | Happy Buddha |
| Förpackningsstorlek: | 2x1kg |
| Leverantörens artikelnummer | 227272 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Fritering, panering, asien, Japan. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2012-08-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-08-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 174 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2200 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 191 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 305 mm |
| Artikelns höjd: | 140 mm |
| Staplingsbarhet | 14 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27315200272728 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 105 st Mellannivåförpackningar 17315200272721 |
| Artikelkategori: | Panko |
|---|---|
| Varumärke: | Happy Buddha |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2012-08-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2012-08-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 256000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1130 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 15 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |