
Vatten, konserveringsmedel: natriumbenzoat (E211), surhedsregulerende medel: mjölksyra (E 270), färgämne: sockerkulör (E 150c), aroma.
Räddar sylt och saft från både jäsning och mögel. Hjälper till att bevara sylten och saften, även saft/sylt utan socker. Används också för sköljning/rengöring av burkar och flaskor innan de fylls med den färdiga saften/sylten.
100610386579 / Kolonial/Speceri -- Baktillbehör -- Övriga baktillbehör -- Övrigt
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1825 |
| Hållbarhet efter öppning: | 60 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 4,2 kJ |
| Energi: | 1 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Allergenpåstående: | Inga kända råd vid tillfälle. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07315200150206 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17315200150203 |
| Artikelkategori: | Atamon |
|---|---|
| Produktnamn: | Atamon flytande |
| Varumärke: | Törsleffs |
| Förpackningsstorlek: | 250 ml |
| Sökbegrepp E-handel | Safta, Sylta, Inläggningar, Törsleffs, Haugen-Gruppen AB |
|---|
| Marknadsbudskap: | Räddar sylt och saft från både jäsning och mögel. Hjälper till att bevara sylten och saften, även saft/sylt utan socker. Används också för sköljning/rengöring av burkar och flaskor innan de fylls med den färdiga saften/sylten. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-05-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-05-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000306 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, konserveringsmedel: natriumbenzoat (E211), surhedsregulerende medel: mjölksyra (E 270), färgämne: sockerkulör (E 150c), aroma. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 3503008000 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1825 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 60 |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 32 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 282 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 250 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 250 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 44 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 72 mm |
| Artikelns höjd: | 147 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17315200150203 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 215019 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07315200150206 |
| Ingår i: | 273 st Toppnivåförpackningar 27315200150200 |
| Artikelkategori: | Atamon |
|---|---|
| Produktnamn: | Atamon flytande |
| Varumärke: | Törsleffs |
| Förpackningsstorlek: | 6x250 ml |
| Leverantörens artikelnummer | 215019 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-05-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-05-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000306 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 106 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1798 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 95 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 220 mm |
| Artikelns höjd: | 147 mm |
| Staplingsbarhet | 14 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27315200150200 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 273 st Mellannivåförpackningar 17315200150203 |
| Artikelkategori: | Atamon |
|---|---|
| Varumärke: | Törsleffs |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2013-05-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2013-05-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000306 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 1200 X 1000 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 515854 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1186 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 39 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |