
VETEmjöl, kanelfyllning (socker, vatten, farinsocker, modifierad potatisstärkelse, rapsolja, kanel, potatisgranulat, glukossirap, VETEmjöl, vegetabiliskt emulgeringsmedel E471, salt, arom (vanillin)), vatten, rapsolja, sirap, jäst, brödglans (vatten, ärtprotein, dextros), vegetabiliskt emulgeringsmedel E471, salt, bakpulver (E450, E500), krossade kardemummakärnor, malt av KORN, konserveringsmedel E200, mjölbehandlingsmedel E300.
Skogaholm Goding Kanel - fin, söt och svår att motstå! Skogaholm Goding är en riktig liten drömbulle: luftigt mjuk, perfekt gyllengräddad och fylld med en krämig och len kanelfyllning. Ta med dig en påse eller två, bjud någon du tycker om eller unna dig en alldeles egen bullstund. Öppna, dofta och smaka...på en till. Och en till!
205612616108 / Djupfryst -- Kaffebröd/Degämne/Smördeg -- Vetebröd -- Kanelbullar
| Tillagningssätt: | |
|---|---|
| Anvisningar: | |
| Tillagningssätt: | |
| Anvisningar: | |
| Serveringsförslag: | Testa gärna att doppa i smält choklad, riktigt mumsigt. |
| Serveringsförslag: | Blir det Godingar över - gör skorpor av dem! Halvera dem och tryck gärna till med en gaffel så att de får en "vågig" yta. Lägg bitarna på en plåt och rosta i ugnen på 150 °C i 20-30 minuter. Ät som de är eller toppa med marmelad eller ost och njut av en svinn-god "kanelskorpa". |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 270 |
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Förvaringsinstruktioner: | Tina i påse i rumstemperatur. Upptinad produkt har en hållbarhet på 21 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1550 kJ |
| Energi: | 370 kcal |
| Fett: | 13 g |
| - Varav mättat fett: | 1,6 g |
| Kolhydrat: | 58 g |
| - Varav sockerarter: | 20 g |
| Protein: | 6,3 g |
| Salt: | 0,9 g |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314879723001 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 15 st Mellannivåförpackningar 17314879723008 |
| Artikelkategori: | Goding Kanel Fryst |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Skogaholm, Goding Kanel 220g |
| Produktnamn: | Goding Kanel Fryst |
| Varumärke: | Skogaholm |
| Förpackningsstorlek: | 220g |
| Sökbegrepp E-handel | skogaholm, fazer, kaffebröd, fika, kanelbulle, utflykt, picknick, picnic, macka, sverige, svenskt, saft, kalas, bullfest, gifflar, kanel, kanelfyllning, barnkalas |
|---|---|
| Övrig Information | En förpackning innehåller 10 st bullar. En bulle väger 22g. |
| Marknadsbudskap: | Skogaholm Goding Kanel - fin, söt och svår att motstå! Skogaholm Goding är en riktig liten drömbulle: luftigt mjuk, perfekt gyllengräddad och fylld med en krämig och len kanelfyllning. Ta med dig en påse eller två, bjud någon du tycker om eller unna dig en alldeles egen bullstund. Öppna, dofta och smaka...på en till. Och en till! |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Luftigt mjuk, liten vetebulle Krämig kanelfyllning Bakade i Sverige |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-04-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-09-07 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-09-07 |
| Produktklass, kod: | 10000247 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEmjöl, kanelfyllning (socker, vatten, farinsocker, modifierad potatisstärkelse, rapsolja, kanel, potatisgranulat, glukossirap, VETEmjöl, vegetabiliskt emulgeringsmedel E471, salt, arom (vanillin)), vatten, rapsolja, sirap, jäst, brödglans (vatten, ärtprotein, dextros), vegetabiliskt emulgeringsmedel E471, salt, bakpulver (E450, E500), krossade kardemummakärnor, malt av KORN, konserveringsmedel E200, mjölbehandlingsmedel E300. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Tina i påse i rumstemperatur. Upptinad produkt har en hållbarhet på 21 dagar. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 270 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 8 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 228 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 220 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 220 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 148 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 94 mm |
| Artikelns höjd: | 170 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17314879723008 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 9723 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 15 st Basnivåförpackningar 07314879723001 |
| Ingår i: | 36 st Toppnivåförpackningar 27314879723005 |
| Artikelkategori: | Goding Kanel Fryst |
|---|---|
| Produktnamn: | Godingar Kanel Fryst |
| Varumärke: | Skogaholm |
| Leverantörens artikelnummer | 9723 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-04-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-09-07 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-09-07 |
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 300 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3720 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3420 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 3420 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 395 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 590 mm |
| Artikelns höjd: | 140 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 124 mm |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27314879723005 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 36 st Mellannivåförpackningar 17314879723008 |
| Artikelkategori: | Goding Kanel Fryst |
|---|---|
| Varumärke: | Skogaholm |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-04-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-09-07 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-09-07 |
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 158920 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1276 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |