
Surdeg av fullkorrnsRÅG 46%, fullkorrnsRÅGmjöl, VETEmjöl, VETEkli, jäst, malt av KORN, havssalt, fermenterat VETEmjöl, vatten, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). Brödet innehåller 53% råg och 53% fullkorn. Innehåller naturligt förekommande sockerarter.
Fazer Mjuka Råghalvor är saftiga osötade portionsbröd, bakade på vår egen surdeg av råg och smaksatta med havssalt. Ett gott, lagom mörkt och lite syrligt bröd rikt på både smak och fullkorn.
205512556076 / Djupfryst -- Matbröd/Förbakat matbröd/Degämne -- Matbröd, styck -- Rågbullar
| Typ av märkning: | Nyckelhålet |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
| Hållbarhet efter öppning: | 9 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras bäst i påsen i rumstemperatur. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1000 kJ |
| Energi: | 240 kcal |
| Fett: | 1,5 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,5 g |
| Kolhydrat: | 43 g |
| - Varav sockerarter: | 4,9 g |
| Protein: | 7,1 g |
| Salt: | 1,1 g |
| Fiber: | 10 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Råg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314871974005 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 14 st Mellannivåförpackningar 17314876974007 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Fazer, Mjuka Råghalvor 360g |
| Produktnamn: | Mjuka Råghalvor Fryst |
| Varumärke: | Fazer |
| Förpackningsstorlek: | 360g |
| Sökbegrepp E-handel | fazer, skogaholm, bröd, rosta, rostbröd, toast, rågbröd, fullkorn, nyckelhål, frukost, utflykt, picknick, picnic, macka, sverige, svenskt, te, nyttigt, råg, rågform, nyckelhålsmärkt, surdeg, frånsverige, osötat, smörgås, ost, skinka, leverpastej, salami, prickig korv, färskost |
|---|---|
| Övrig Information | Förpackningen innehåller 6 st bröd. Ett bröd väger cirka 60g. |
| Marknadsbudskap: | Fazer Mjuka Råghalvor är saftiga osötade portionsbröd, bakade på vår egen surdeg av råg och smaksatta med havssalt. Ett gott, lagom mörkt och lite syrligt bröd rikt på både smak och fullkorn. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Är saftiga och osötade portionsbröd Är nyckelhålsmärkta Innehåller 53% fullkorn Är bakade med rågsurdeg & havssalt Är goda att rosta |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-09-30 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Surdeg av fullkorrnsRÅG 46%, fullkorrnsRÅGmjöl, VETEmjöl, VETEkli, jäst, malt av KORN, havssalt, fermenterat VETEmjöl, vatten, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). Brödet innehåller 53% råg och 53% fullkorn. Innehåller naturligt förekommande sockerarter. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras bäst i påsen i rumstemperatur. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Påsen sorteras som plast, påsförslutaren som metall. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 9 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 4 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 365 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 360 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 360 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 200 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 100 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17314876974007 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 6974 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 14 st Basnivåförpackningar 07314871974005 |
| Ingår i: | 40 st Toppnivåförpackningar 27314876974004 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Produktnamn: | Mjuka Råghalvor Fryst |
| Varumärke: | Fazer |
| Leverantörens artikelnummer | 6974 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-09-30 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 265 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5375 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 395 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 590 mm |
| Artikelns höjd: | 125 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 109 mm |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27314876974004 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 40 st Mellannivåförpackningar 17314876974007 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Varumärke: | Fazer |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-09-30 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 240000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 10 st |