
Mjöl (VETE*, fullkorn av RÅG*, fullkorn av VETE*, fermenterat VETE), skållat fullkornsRÅGmjöl* 12%, vatten, sirap*.**, rapsolja, jäst*, potatisflingor, salt, VETEgluten, RÅGfiber, malt av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). *Ursprung Sverige. **Ursprung EU/icke EU. Brödet består av 86 % svenska ingredienser. Brödet innehåller 28% råg och 33 % fullkorn
Fazer Rund & God - ett mjukt och smakrikt mörkt bröd som är rikt på fullkorn och råg. Bakat med skållat fullkornsrågmjöl som gör brödet saftigt och gott. Rund & God är också god att rosta.
205512526082 / Djupfryst -- Matbröd/Förbakat matbröd/Degämne -- Förbakade/delbakade matbröd -- Portionbröd
| Typ av märkning: | Från Sverige |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
| Hållbarhet efter öppning: | 10 |
| Förvaringsinstruktioner: | Tina i påse i rumstemperatur. Upptinad produkt har en hållbarhet på 10 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1150 kJ |
| Energi: | 280 kcal |
| Fett: | 4,1 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,5 g |
| Kolhydrat: | 49 g |
| - Varav sockerarter: | 11 g |
| Protein: | 7,5 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Råg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314871442009 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 17314876442001 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Produktnamn: | Rund & God Fryst |
| Varumärke: | Fazer |
| Förpackningsstorlek: | 390g |
| Sökbegrepp E-handel | fazer, skogaholm, bröd, rosta, rostbröd, toast, rågbröd, fullkorn, grovt bröd, fluffigt, frukost, utflykt, picknick, picnic, macka, sverige, svenskt, te, pålägg, västgötaslätten, råg, fullkornsbröd, brödkaka, smörgås, ost, skinka, leverpastej, salami, prickig korv, färskost |
|---|---|
| Övrig Information | Förpackningen innehåller 3 st bröd. Ett bröd väger cirka 130g. |
| Marknadsbudskap: | Fazer Rund & God - ett mjukt och smakrikt mörkt bröd som är rikt på fullkorn och råg. Bakat med skållat fullkornsrågmjöl som gör brödet saftigt och gott. Rund & God är också god att rosta. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Bakat med skållat rågmjöl Rikt på fullkorn Gott att rosta Bakat i Sverige |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-08-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-08-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Mjöl (VETE*, fullkorn av RÅG*, fullkorn av VETE*, fermenterat VETE), skållat fullkornsRÅGmjöl* 12%, vatten, sirap*.**, rapsolja, jäst*, potatisflingor, salt, VETEgluten, RÅGfiber, malt av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). *Ursprung Sverige. **Ursprung EU/icke EU. Brödet består av 86 % svenska ingredienser. Brödet innehåller 28% råg och 33 % fullkorn |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Tina i påse i rumstemperatur. Upptinad produkt har en hållbarhet på 10 dagar. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 10 |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 5 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 395 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 390 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 390 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 140 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 150 mm |
| Artikelns höjd: | 75 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17314876442001 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 6442 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07314871442009 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 27314876442008 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Produktnamn: | Rund & God Fryst |
| Varumärke: | Fazer |
| Leverantörens artikelnummer | 6442 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-08-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-08-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 227 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4177 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3900 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 395 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 590 mm |
| Artikelns höjd: | 105 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 89 mm |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27314876442008 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 17314876442001 |
| Artikelkategori: | Bröd |
|---|---|
| Varumärke: | Fazer |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-08-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-08-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -22 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 225753 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1228 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 12 st |