
100% Jordärtskocka*, *KRAV-ekologisk ingrediens
Våra ekologiska jordärtskockor odlas i Danmark. Efter skörden transporteras de till Magnihill. I fabriken tvättar vi och kontrollerar jordärtskockorna, därefter skalas dem, skivas och blancheras innan de fryses in, kontrolleras samt förpackas i påsar. Det bästa sättet att tillaga våra frysta jordärtskockor är att tillaga dem direkt från frysen i en stekpanna eller kastrull – gärna med ett litet stänk citronsaft över så att de håller sig vita. Så fort de är genomvarma är de klara att äta. Jordärtskockan oxiderar tyvärr snabbt och blir då gråaktiga om man inte tillsätter lite syra. Av våra skalade och skivade svenska jordärtskockor gör du lätt en krämig soppa. Jordärtskockorna är också goda att steka i ugn, rosta i pannan eller tillaga en läcker puré.
206012844961 / Djupfryst -- Grönsaker -- Rotfrukter -- Övriga rotfrukter
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt KRAV Nyckelhålet |
|---|
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Ska du koka jordärtskockorna och servera som tillbehör häller du dem fryst i kokande saltat vatten, låt sjuda några minuter och tillsätt några stänk citronsaft. Tag upp dem och smaksätt med salt, peppar och smör eller god olivolja. Ska du laga puré eller soppa så sjuder du jordärtskockorna längre, tills de blir mjuka. Jordärtskockspuré är gott som tillbehör till kött eller fisk. |
| Tillagningssätt: | Steka |
| Anvisningar: | Bästa sättet att tillaga jordärtskockorna är att tillaga dem från fryst i en stekpanna – gärna med ett litet stänk citronsaft över så de håller sig vita. Så fort de är genomvarma är de klara att äta. Jordärtskockan oxiderar tyvärr snabbt och blir då gråaktiga om man inte tillsätter lite syra. |
| Serveringsförslag: | Gör en god jordärtskockssoppa, ugnsstek, använd i gratänger, rosta i panna eller tillaga en läcker puré av jordärtskockan som tillbehör till kött eller fisk. |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras vid -18 °C eller kallare. Bör ej frysas efter upptining |
| Användningsinstruktioner: | Gör en god jordärtskockssoppa, ugnsstek, använd i gratänger, rosta i panna eller tillaga en läcker puré av jordärtskockan som tillbehör till kött eller fisk. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 290 kJ |
| Energi: | 70 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,5 g |
| Kolhydrat: | 13 g |
| - Varav sockerarter: | 3,2 g |
| Protein: | 2 g |
| Salt: | < 0,01 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314060084676 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 07314060084683 |
| Artikelkategori: | Jordärtskocka skivad KRAV |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Ekologiska blancherade jordärtskockor i skivor. |
| Produktnamn: | Jordärtskocka skivad KRAV |
| Varumärke: | Magnihill |
| Förpackningsstorlek: | 1000 g |
| Sökbegrepp E-handel | eko ekologisk jordärtskocka jordärtskockor krav skivor djupfryst fryst Magnihill |
|---|
| Marknadsbudskap: | Våra ekologiska jordärtskockor odlas i Danmark. Efter skörden transporteras de till Magnihill. I fabriken tvättar vi och kontrollerar jordärtskockorna, därefter skalas dem, skivas och blancheras innan de fryses in, kontrolleras samt förpackas i påsar. Det bästa sättet att tillaga våra frysta jordärtskockor är att tillaga dem direkt från frysen i en stekpanna eller kastrull – gärna med ett litet stänk citronsaft över så att de håller sig vita. Så fort de är genomvarma är de klara att äta. Jordärtskockan oxiderar tyvärr snabbt och blir då gråaktiga om man inte tillsätter lite syra. Av våra skalade och skivade svenska jordärtskockor gör du lätt en krämig soppa. Jordärtskockorna är också goda att steka i ugn, rosta i pannan eller tillaga en läcker puré. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000005 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | 100% Jordärtskocka*, *KRAV-ekologisk ingrediens |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Receptlänkar: |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 07108095 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras vid -18 °C eller kallare. Bör ej frysas efter upptining |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Gör en god jordärtskockssoppa, ugnsstek, använd i gratänger, rosta i panna eller tillaga en läcker puré av jordärtskockan som tillbehör till kött eller fisk. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -30 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Språk på förpackning | Svenska, Danska |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 4 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1004 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 270 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 290 mm |
| Artikelns höjd: | 70 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314060084683 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 33810 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07314060084676 |
| Ingår i: | 84 st Toppnivåförpackningar 07314060303302 |
| Artikelkategori: | Jordärtskocka skivad KRAV |
|---|---|
| Produktnamn: | Jordärtskocka skivad KRAV |
| Varumärke: | Magnihill |
| Förpackningsstorlek: | 5000 g |
| Leverantörens artikelnummer | 33810 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | eko ekologisk jordärtskocka jordärtskockor krav skivor djupfryst fryst Magnihill |
|---|
| Marknadsbudskap: | åra ekologiska jordärtskockor odlas i Danmark. Efter skörden transporteras de till Magnihill. I fabriken tvättar vi och kontrollerar jordärtskockorna, därefter skalas dem, skivas och blancheras innan de fryses in, kontrolleras samt förpackas i påsar. Det bästa sättet att tillaga våra frysta jordärtskockor är att tillaga dem direkt från frysen i en stekpanna eller kastrull – gärna med ett litet stänk citronsaft över så att de håller sig vita. Så fort de är genomvarma är de klara att äta. Jordärtskockan oxiderar tyvärr snabbt och blir då gråaktiga om man inte tillsätter lite syra. Av våra skalade och skivade svenska jordärtskockor gör du lätt en krämig soppa. Jordärtskockorna är också goda att steka i ugn, rosta i pannan eller tillaga en läcker puré. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Jordärtskocka är en vintergröda som kan skördas båda före och efter frosten har gått ur jorden. Jordärtskockorna skördas och transporteras direkt till fabriken, där Magnihill tvättar, skalar, snittar och kokar. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000005 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras vid -18 °C eller kallare. Bör ej frysas efter upptining |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Gör en god jordärtskockssoppa, ugnsstek, använd i gratänger, rosta i panna eller tillaga en läcker puré av jordärtskockan som tillbehör till kött eller fisk. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -30 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Språk på förpackning | Svenska, Danska |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 300 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5320 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 140 mm |
| Antal per lav: | undefined st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | undefined st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07314060303302 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 84 st Mellannivåförpackningar 07314060084683 |
| Artikelkategori: | Jordärtskocka skivad KRAV |
|---|---|
| Varumärke: | Magnihill |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000005 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -30 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -30 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 471880 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |