
VETEmjöl*, vatten, fullkornsmjöl av RÅG*, sirap, siktat RÅGmjöl*, skållat RÅGmjöl*, surdeg av RÅG, fermenterat VETEmjöl, rapsolja*, VETEmaltmjöl, salt, jäst, anis, kummin, VETEgluten, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra, amylas, xylanas). *Ursprung Sverige.
205512546067 / Djupfryst -- Matbröd/Förbakat matbröd/Degämne -- Matbröd, skivat -- Kavring, skivad
| Typ av märkning: | Från Sverige |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1063 kJ |
| Energi: | 251 kcal |
| Fett: | 2,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g |
| Kolhydrat: | 48 g |
| - Varav sockerarter: | 8,0 g |
| Protein: | 6,8 g |
| Salt: | 0,88 g |
| Fiber: | 5,9 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07313960340202 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 17313960340209 |
| Artikelkategori: | Kavring |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kavring 550g |
| Produktnamn: | Kavring |
| Varumärke: | Ångbagarn |
| Förpackningsstorlek: | 550g |
| Kontaktnamn: | Bageri Gruppen Sverige AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | info@bagerigruppen.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@bagerigruppen.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEmjöl*, vatten, fullkornsmjöl av RÅG*, sirap, siktat RÅGmjöl*, skållat RÅGmjöl*, surdeg av RÅG, fermenterat VETEmjöl, rapsolja*, VETEmaltmjöl, salt, jäst, anis, kummin, VETEgluten, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra, amylas, xylanas). *Ursprung Sverige. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19059080 |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
| Format för datummärkning, kod: | DD-MM-YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Ingen datummärkning |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 6 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 556 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 550 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 550 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 550 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 180 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 75 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17313960340209 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 34020 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07313960340202 |
| Ingår i: | 40 st Toppnivåförpackningar 27313960340206 |
| Artikelkategori: | Kavring |
|---|---|
| Produktnamn: | Kavring |
| Varumärke: | Ångbagarn |
| Förpackningsstorlek: | 10x550g |
| Leverantörens artikelnummer | 34020 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 296 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5856 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 5500 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 5500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 395 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 590 mm |
| Artikelns höjd: | 128 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 108 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 10 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27313960340206 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 40 st Mellannivåförpackningar 17313960340209 |
| Artikelkategori: | Kavring |
|---|---|
| Varumärke: | Ångbagarn |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-05 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 249040 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 10 st |