Ingredienser/Ainesosat/Ingredients: Svensk pressad rapsolja/svensk presset rapsolie/ruotsalainen puristettu rapsiöljy/Swedish pressed rapeseed oil, picklad gurka/ syltet agurk/suolakurkku/pickled cucumber (15%) (gurka/ agurk/kurkku/cucumber, vatten/vand/vesi/water, socker/ sukker/sokeri/sugar, ättika/eddike/etikka/vinegar, salt/suola), tomatpuré/tomaattipyree/tomato paste, socker/sukker/sokeri/ sugar, vatten/vand/vesi/water, röd paprika/rød peber/punainen paprika/red pepper, DijonSENAP/DijonSENNEP/Dijonin SINAPPI/ Dijon MUSTARD (vatten/vand/vesi/ water, senapsfrö/sennepsfrø/ sinappisiemenet/mustard seeds, ättika/eddike/etikka/vinegar, salt/suola), ÄGG/ÆG/KANANMUNA/EGG, modifierad stärkelse/mod. stivelse/mod. tärkkelys/mod. Starch, ättika/eddike/etikka/ vinegar, salt/suola, citronkoncentrat/ sitruunakonsentraatti/ lemon concentrate, konserveringsmedel/konserveringsmiddel/ säilöntäaine/preservatives (E 202), lök/løg/sipuli/onion, stabiliseringsmedel/stabilisator/ stabilointiaine/stabilizers (E 412, E 415), surhetsreglerande medel/surhedsregulerende midler/ happamuundensäätöaine/acidity regulator (E 270), SENAPSFRÖ/ SENNEPSFRØ/SINAPPISIEMENET/MUSTARD SEEDS, färgämne/ farvestof/värit/coloring (E 160a), kryddor/krydderier/mausteet/ spices.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 183 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaring/Opbevaring/Varastointi/Storage: rumsteperatur/stuetemperatur/houneenlämpötila/ room temperature max +25°C .Öppnas förpackning är hållbar 14 dagar i max +5°C/Avattu pakkaus on kestävä 14 päivän max +5°C /Opened packaging is durable for 14 days at max +5°C |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1779 kJ |
| Energi: | 431 kcal |
| Fett: | 41 g |
| - Varav mättat fett: | 3,2 g |
| Kolhydrat: | 14 g |
| - Varav sockerarter: | 12 g |
| Protein: | 1,0 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07313843550629 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 355062 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17313843550626 |
| Artikelkategori: | Hamburgerdressing |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | En god krämig dressing som ligger perfekt på burgaren. Tillverkad av bra råvaror såsom pressad rapsolja, inlagd gurka, tomat och senap. Krämig i konsistens och mild i smaken. |
| Produktnamn: | Hamburgerdressing |
| Varumärke: | Rapsona |
| Förpackningsstorlek: | 900g |
| Leverantörens artikelnummer | 355062 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7313840000004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | AAK Dalby AB |
| Kontaktadress: | Box 74 24724 Dalby |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Global marknad |
| Hemsida: | www.rapsona.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-11-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-11-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-11-22 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-11-25 |
| Produktklass, kod: | 10000054 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser/Ainesosat/Ingredients: Svensk pressad rapsolja/svensk presset rapsolie/ruotsalainen puristettu rapsiöljy/Swedish pressed rapeseed oil, picklad gurka/ syltet agurk/suolakurkku/pickled cucumber (15%) (gurka/ agurk/kurkku/cucumber, vatten/vand/vesi/water, socker/ sukker/sokeri/sugar, ättika/eddike/etikka/vinegar, salt/suola), tomatpuré/tomaattipyree/tomato paste, socker/sukker/sokeri/ sugar, vatten/vand/vesi/water, röd paprika/rød peber/punainen paprika/red pepper, DijonSENAP/DijonSENNEP/Dijonin SINAPPI/ Dijon MUSTARD (vatten/vand/vesi/ water, senapsfrö/sennepsfrø/ sinappisiemenet/mustard seeds, ättika/eddike/etikka/vinegar, salt/suola), ÄGG/ÆG/KANANMUNA/EGG, modifierad stärkelse/mod. stivelse/mod. tärkkelys/mod. Starch, ättika/eddike/etikka/ vinegar, salt/suola, citronkoncentrat/ sitruunakonsentraatti/ lemon concentrate, konserveringsmedel/konserveringsmiddel/ säilöntäaine/preservatives (E 202), lök/løg/sipuli/onion, stabiliseringsmedel/stabilisator/ stabilointiaine/stabilizers (E 412, E 415), surhetsreglerande medel/surhedsregulerende midler/ happamuundensäätöaine/acidity regulator (E 270), SENAPSFRÖ/ SENNEPSFRØ/SINAPPISIEMENET/MUSTARD SEEDS, färgämne/ farvestof/värit/coloring (E 160a), kryddor/krydderier/mausteet/ spices. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring/Opbevaring/Varastointi/Storage: rumsteperatur/stuetemperatur/houneenlämpötila/ room temperature max +25°C .Öppnas förpackning är hållbar 14 dagar i max +5°C/Avattu pakkaus on kestävä 14 päivän max +5°C /Opened packaging is durable for 14 days at max +5°C |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 183 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 45 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 945 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 900 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 900 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 900 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 81 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 81 mm |
| Artikelns höjd: | 268 mm |
| Staplingsriktning | VERTICAL |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17313843550626 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07313843550629 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 66 st Toppnivåförpackningar 37313843550620 |
| Artikelkategori: | Hamburgerdressing |
|---|---|
| Produktnamn: | Hamburgerdressing |
| Varumärke: | Rapsona |
| Förpackningsstorlek: | 5822g |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-11-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-11-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-11-22 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-11-25 |
| Produktklass, kod: | 10000054 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 152 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5822 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 167 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 246 mm |
| Artikelns höjd: | 280 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 280 mm |
|---|---|
| Staplingsriktning | VERTICAL |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37313843550620 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 66 st Mellannivåförpackningar 17313843550626 |
| Artikelkategori: | Hamburgerdressing |
|---|---|
| Varumärke: | Rapsona |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-11-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-11-20 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-11-22 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-11-25 |
| Produktklass, kod: | 10000054 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 409410 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 984 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 984 mm |
|---|---|
| Staplingsriktning | VERTICAL |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 22 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |