
Ingredienser: SKUMMJÖLK*, GRÄDDE* (17%), socker*, veg fett (kokos- och rapsolja), VETEMJÖL, glukossirap, SKUMMJÖLKSPULVER*, socker, jordgubbar*, blåbärsjuice*, lingonjuice*, hallon*, citronjuice, citronfruktpulver, naturlig arom, arom, färgämne (rödbetsrött), färgande växtkoncentrat (svart morot), emulgeringsmedel (mono- och diglycerider av veg fettsyror, SOJALECITIN, lecitin), stabiliseringsmedel (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl, pektin), VETESTÄRKELSE, salt.*Ursprung: Sverige.
Smaken Skogsbär har vi hämtat inspiration från den nyvakna skogsgläntan . Krämig gräddglass med skogsbärssmak, skogsbärssylt och dopp av bärsmak. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. Vårt familjeföretag ligger i Slöinge, en naturskön del av södra Halland. Det är här våra kor betar. Det är här vi utvecklar och tillverkar vår glass. Det är här vår själ och historia finns. Alltid med smak och njutning i fokus. I vårt glassmejeri utvecklar och tillverkar vi vår glass med färsk grädde från halländska gårdar, bl a vår egen Berte Gård. Vi använder företrädesvis närproducerade svenska råvaror av högsta kvalité. Det är med kärlek för hantverket och omtanke om djur och natur som vi tillverkar all vår gräddglass i Sverige.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Typ av märkning: | Från Sverige |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Juice från koncentrat. Grädde med 40% fetthalt. |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1100 kJ |
| Energi: | 260 kcal |
| Protein: | 4,0 g |
| Fett: | 14 g |
| - Varav mättat fett: | 9,3 g |
| Kolhydrat: | 30 g |
| - Varav sockerarter: | 25 g |
| Fiber: | 0,0000 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Vitamin D: | 0,0000 µg |
| Vitamin B12: | 0,0000 µg |
| Folsyra: | 0,0000 µg |
| Selen: | 0,0000 µg |
| Polyoler: | 0,0000 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312690800369 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 07312691800368 |
| Artikelkategori: | Flerpack SommarGlassbåt |
|---|---|
| Produktnamn: | SommarGlassbåt -26 |
| Varumärke: | SIA Glass |
| Förpackningsstorlek: | 6 st |
| Sökbegrepp E-handel | Sommarglassbåt, Glassbåt, skogsbär, blåbär, hallon, jordgubb, lingon, Årets glassbåt, Sommarbåt, gräddglass, glass, svensk glass, stycksak, båt, SIA, Siaglass, Sia glass, Producerad i Sverige, glass, svensk glass, Från Slöinge, Halland |
|---|
| Marknadsbudskap: | Smaken Skogsbär har vi hämtat inspiration från den nyvakna skogsgläntan . Krämig gräddglass med skogsbärssmak, skogsbärssylt och dopp av bärsmak. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. Vårt familjeföretag ligger i Slöinge, en naturskön del av södra Halland. Det är här våra kor betar. Det är här vi utvecklar och tillverkar vår glass. Det är här vår själ och historia finns. Alltid med smak och njutning i fokus. I vårt glassmejeri utvecklar och tillverkar vi vår glass med färsk grädde från halländska gårdar, bl a vår egen Berte Gård. Vi använder företrädesvis närproducerade svenska råvaror av högsta kvalité. Det är med kärlek för hantverket och omtanke om djur och natur som vi tillverkar all vår gräddglass i Sverige. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Smaken Skogsbär har vi hämtat inspiration från skogsgläntan. Krämig gräddglass med skogsbärssmak, skogsbärssylt och dopp av bärsmak. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. Vårt familjeföretag ligger i Slöinge, en naturskön del av södra Halland. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-04-06 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-04-20 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: SKUMMJÖLK*, GRÄDDE* (17%), socker*, veg fett (kokos- och rapsolja), VETEMJÖL, glukossirap, SKUMMJÖLKSPULVER*, socker, jordgubbar*, blåbärsjuice*, lingonjuice*, hallon*, citronjuice, citronfruktpulver, naturlig arom, arom, färgämne (rödbetsrött), färgande växtkoncentrat (svart morot), emulgeringsmedel (mono- och diglycerider av veg fettsyror, SOJALECITIN, lecitin), stabiliseringsmedel (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl, pektin), VETESTÄRKELSE, salt.*Ursprung: Sverige. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21050099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Denna förpackning kan lämnas för återvinning i behållaren märkt "Pappersförpackningar". |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Juice från koncentrat. Grädde med 40% fetthalt. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12,00% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 503 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 6 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 420 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 840 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 420 gram |
| Artikelns bredd: | 220 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 66 mm |
| Artikelns höjd: | 195 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312691800368 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 80036 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07312690800369 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 27312690800363 |
| Artikelkategori: | Flerpack SommarGlassbåt |
|---|---|
| Produktnamn: | SommarGlassbåt -26 |
| Varumärke: | SIA Glass |
| Leverantörens artikelnummer | 80036 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-04-06 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-04-20 |
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Denna förpackning kan lämnas för återvinning i behållaren märkt "Pappersförpackningar". |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Juice från koncentrat. Grädde med 40% fetthalt. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 22 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3040 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 220 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 399 mm |
| Artikelns höjd: | 197 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27312690800363 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Mellannivåförpackningar 07312691800368 |
| Artikelkategori: | Flerpack SommarGlassbåt |
|---|---|
| Varumärke: | SIA Glass |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-04-06 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-04-20 |
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Denna förpackning kan lämnas för återvinning i behållaren märkt "Pappersförpackningar". |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 207400 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1244 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |