
Ingredienser: Vatten, hallon (26%), socker, glukossirap, hallonjuice från koncentrat (1,8%), citronjuice från koncentrat (1,4%), stabiliseringsmedel (xantangummi, pektin, guarkärnmjöl).
Uppfriskande hallonsorbet med hallonsylt. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. Vår sorbet gör vi på naturliga råvaror, utan vare sig mjölk eller fett. En äkta sorbet helt enkelt, perfekt för veganer och allergiker. Vi använder företrädesvis närproducerade svenska råvaror av högsta kvalité. Det är med kärlek för hantverket och omtanke om djur och natur som vi tillverkar all vår glass i Sverige.
205212454774 / Djupfryst -- Glass -- Glass, paket -- Sorbet
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Mjölk | Fri från | Ja |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 600 kJ |
| Energi: | 140 kcal |
| Protein: | < 0,5 g |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,5 g |
| Kolhydrat: | 33 g |
| - Varav sockerarter: | 31 g |
| Fiber: | 0,0000 g |
| Salt: | 0 g |
| Vitamin D: | 0,00 µg |
| Vitamin B12: | 0,00 µg |
| Folsyra: | 0,00 µg |
| Selen: | 0,00 µg |
| Polyoler: | 0,0000 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312690205027 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 07312691205026 |
| Artikelkategori: | HallonSorbet |
|---|---|
| Produktnamn: | HallonSorbet |
| Varumärke: | SIA Glass |
| Förpackningsstorlek: | 500 ml |
| Kontakt GLN: | 7300009025275 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | SIA Glass |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: |
|
| Telefon: | +46 (0)346 715103 |
| Hemsida: | www.siaglass.se |
| Sökbegrepp E-handel | Hallon, hallonsorbet, sorbet, svensk sorbet, mjölkfri, vegan, dessert, efterrätt, SIA, Siaglass, Producerad i Sverige, glass, svensk glass, Från Slöinge, Halland |
|---|
| Marknadsbudskap: | Uppfriskande hallonsorbet med hallonsylt. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. Vår sorbet gör vi på naturliga råvaror, utan vare sig mjölk eller fett. En äkta sorbet helt enkelt, perfekt för veganer och allergiker. Vi använder företrädesvis närproducerade svenska råvaror av högsta kvalité. Det är med kärlek för hantverket och omtanke om djur och natur som vi tillverkar all vår glass i Sverige. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Uppfriskande hallonsorbet med hallonsylt. Vår sorbet gör vi på naturliga råvaror, utan vare sig mjölk eller fett. En äkta sorbet helt enkelt, perfekt för veganer och allergiker. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-02-24 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-02-25 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2019-03-11 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Vatten, hallon (26%), socker, glukossirap, hallonjuice från koncentrat (1,8%), citronjuice från koncentrat (1,4%), stabiliseringsmedel (xantangummi, pektin, guarkärnmjöl). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21050010 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Denna förpackning kan lämnas för återvinning i behållaren märkt "Plastförpackningar". |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Mjölk | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12,00% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bägare/bytta |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 374 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 350 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 500 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 350 gram |
| Artikelns bredd: | 145 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 76 mm |
| Artikelns höjd: | 95 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 69 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312691205026 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 20502 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07312690205027 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 112 st Toppnivåförpackningar 27312690205021 |
| Artikelkategori: | HallonSorbet |
|---|---|
| Produktnamn: | HallonSorbet |
| Varumärke: | SIA Glass |
| Leverantörens artikelnummer | 20502 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-02-24 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-02-25 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2019-03-11 |
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Denna förpackning kan lämnas för återvinning i behållaren märkt "Plastförpackningar". |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 103 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3095 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 195 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 296 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27312690205021 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 112 st Mellannivåförpackningar 07312691205026 |
| Artikelkategori: | HallonSorbet |
|---|---|
| Varumärke: | SIA Glass |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-10 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-02-24 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-02-25 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2019-03-11 |
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Denna förpackning kan lämnas för återvinning i behållaren märkt "Plastförpackningar". |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 371640 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1194 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |