
Ingredienser: SKUMMJÖLK, GRÄDDE (21%)*, socker, glukossirap, druvsocker, PECANNÖTTER (1,5%), kondenserad MJÖLK, aromer, emulgeringsmedel (mono- och diglycerider av veg fettsyror), rapsolja, stabiliseringsmedel (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl), SMÖR, sirap, salt, färgämne (sockerkulör E150c). Kan innehålla spår av mandel och trädnötter. *Grädde med 40% fetthalt.
Len pecannötsglass gjord på svensk färsk grädde med kanderade pecannötter och slingor av härlig kolasås. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. Vårt familjeföretag ligger i Slöinge, en naturskön del av södra Halland. Det är här våra kor betar. Det är här vi utvecklar och tillverkar vår glass. Det är här vår själ och historia finns. Alltid med smak och njutning i fokus. I vårt glassmejeri utvecklar och tillverkar vi vår glass med färsk grädde från halländska gårdar, bl a vår egen Berte Gård. Vi använder företrädesvis närproducerade svenska råvaror av högsta kvalité. Det är med kärlek för hantverket och omtanke om djur och natur som vi tillverkar all vår gräddglass i Sverige.
205212454772 / Djupfryst -- Glass -- Glass, paket -- Gräddglass
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 900 kJ |
| Energi: | 220 kcal |
| Protein: | 3,7 g |
| Fett: | 11 g |
| - Varav mättat fett: | 6,2 g |
| Kolhydrat: | 27 g |
| - Varav sockerarter: | 24 g |
| Fiber: | < 0,5 g |
| Salt: | 0,1 g |
| Vitamin D: | 0,00 µg |
| Vitamin B12: | 0,00 µg |
| Folsyra: | 0,00 µg |
| Selen: | 0,00 µg |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Nötter | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312690021153 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 07312691021152 |
| Artikelkategori: | Pecannötkola |
|---|---|
| Produktnamn: | Pecannötkola |
| Varumärke: | SIA Glass |
| Förpackningsstorlek: | 500 ml |
| Sökbegrepp E-handel | Pecannöt, pekannöt, kola, pecanötsmak, kolasås, gräddglass, glass, svensk glass, dessert, dessertglass, efterrätt, Sia glass, SIA, Siaglass, Producerad i Sverige, gräddglass, glass, svensk glass, svensk grädde, Från Slöinge, Halland, Från Sverige |
|---|
| Marknadsbudskap: | Len pecannötsglass gjord på svensk färsk grädde med kanderade pecannötter och slingor av härlig kolasås. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. Vårt familjeföretag ligger i Slöinge, en naturskön del av södra Halland. Det är här våra kor betar. Det är här vi utvecklar och tillverkar vår glass. Det är här vår själ och historia finns. Alltid med smak och njutning i fokus. I vårt glassmejeri utvecklar och tillverkar vi vår glass med färsk grädde från halländska gårdar, bl a vår egen Berte Gård. Vi använder företrädesvis närproducerade svenska råvaror av högsta kvalité. Det är med kärlek för hantverket och omtanke om djur och natur som vi tillverkar all vår gräddglass i Sverige. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Len pecannötsglass gjord på svensk färsk grädde med kanderade pecannötter och slingor av härlig kolasås. Alltid tillverkad i Slöinge, Halland. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-01-04 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2015-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2015-05-05 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: SKUMMJÖLK, GRÄDDE (21%)*, socker, glukossirap, druvsocker, PECANNÖTTER (1,5%), kondenserad MJÖLK, aromer, emulgeringsmedel (mono- och diglycerider av veg fettsyror), rapsolja, stabiliseringsmedel (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl), SMÖR, sirap, salt, färgämne (sockerkulör E150c). Kan innehålla spår av mandel och trädnötter. *Grädde med 40% fetthalt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21050099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Denna förpackning kan lämnas för återvinning i behållaren märkt "Plastförpackningar". |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12,00% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bägare/bytta |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 284 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 260 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 500 milliliter |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 260 gram |
| Artikelns bredd: | 145 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 76 mm |
| Artikelns höjd: | 95 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 69 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312691021152 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 2115 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07312690021153 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 112 st Toppnivåförpackningar 27312690021157 |
| Artikelkategori: | Pecannötkola |
|---|---|
| Produktnamn: | Pecannötkola |
| Varumärke: | SIA Glass |
| Leverantörens artikelnummer | 2115 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-01-04 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2015-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2015-05-05 |
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Denna förpackning kan lämnas för återvinning i behållaren märkt "Plastförpackningar". |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 103 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2375 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 195 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 296 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27312690021157 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 112 st Mellannivåförpackningar 07312691021152 |
| Artikelkategori: | Pecannötkola |
|---|---|
| Varumärke: | SIA Glass |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-01-04 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2015-04-01 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2015-05-05 |
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras -18°C eller kallare. Frys ej om efter upptining. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Denna förpackning kan lämnas för återvinning i behållaren märkt "Plastförpackningar". |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 291000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1194 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |