CASHEWNÖTTER. Kan innehålla spår av andra nötter.
Naturella cashewnötter som passar bra till de flesta tillfällen, precis som kärnor och fröer. Risenta Cashewnötter är smöriga nötter som passar lika bra i frukostmüslin som i en gryta eller till att toppa din sallad med. Du kan också prova att mixa cashewnötterna till ett krämigt nötsmör att ha på smörgåsen. Risenta Cashewnötter är rika på järn, 50 gram cashewnötter ger dig 20% av ditt dagliga behov av järn. Järn kan bidra till immunsystemets normala funktion och motverka trötthet och utmattning
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 553 kcal |
| Energi: | 2314 kJ |
| Kolhydrat: | 30 g |
| - Varav sockerarter: | 5,9 g |
| Fiber: | 3,3 g |
| Fett: | 44 g |
| - Varav mättat fett: | 7,8 g |
| Protein: | 18 g |
| Salt: | 0,03 g |
| Nötter | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07312630801043 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 1003800-B |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17312630801040 |
| Artikelkategori: | Cashewnötter |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Risenta 200G Cashewnötter |
| Produktnamn: | Cashewnötter |
| Varumärke: | Risenta |
| Reglerat produktnamn: | Cashewnötter |
| Förpackningsstorlek: | 200g |
| Leverantörens artikelnummer | 1003800-B |
|---|
| Kontaktnamn: | Risenta |
|---|---|
| Kontaktadress: | Box 64 431 21 Mölndal, Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | www.risenta.se |
| Kontaktnamn: | Risenta |
|---|---|
| Kontaktadress: | Box 64 431 21 Mölndal, Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | +46200236600 |
| Sökbegrepp E-handel | Cashew nuts, Cashewnötter, nötter |
|---|
| Marknadsbudskap: | Naturella cashewnötter som passar bra till de flesta tillfällen, precis som kärnor och fröer. Risenta Cashewnötter är smöriga nötter som passar lika bra i frukostmüslin som i en gryta eller till att toppa din sallad med. Du kan också prova att mixa cashewnötterna till ett krämigt nötsmör att ha på smörgåsen. Risenta Cashewnötter är rika på järn, 50 gram cashewnötter ger dig 20% av ditt dagliga behov av järn. Järn kan bidra till immunsystemets normala funktion och motverka trötthet och utmattning |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-06-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000008 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | CASHEWNÖTTER. Kan innehålla spår av andra nötter. |
|---|
| Tillverkningsland: | Vietnam |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej |
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 08013200 |
| Typ av artikelaktivitet | Land för aktivitet |
|---|---|
| Jordbruk |
|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DDMMYYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse med plan botten |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 204 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 200 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 200 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 200 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 90 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 50 mm |
| Artikelns höjd: | 157 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17312630801040 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1003800 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07312630801043 |
| Ingår i: | 168 st Toppnivåförpackningar 17312630825206 |
| Artikelkategori: | Cashewnötter |
|---|---|
| Produktnamn: | Cashewnötter |
| Varumärke: | Risenta |
| Reglerat produktnamn: | Cashewnötter |
| Leverantörens artikelnummer | 1003800 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-06-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000008 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1326 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1200 gram |
| Artikelns bredd: | 98 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 396 mm |
| Artikelns höjd: | 157 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17312630825206 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 168 st Mellannivåförpackningar 17312630801040 |
| Artikelkategori: | Cashewnötter |
|---|---|
| Varumärke: | Risenta |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-06-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000008 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Sträckfilm |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 248068 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1243 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 24 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |