
Fullkornsbröd* chia vallmo (65%) (VETEmjöl, fullkorn av RÅG, vatten, fullkorn av VETE, solrosfrö, surdeg [RÅG], sirap, HAVREskållning, VETEGLUTEN, chiafrö [1%], vallmofrö [1%], havssalt, RÅGkli, torrjäst, fermenterat VETEmjöl, maltmjöl [RÅG, KORN], socker, vegetabiliskt emulgeringsmedel [E472e, E322], glukossirap, mjölbehandlingsmedel E300). OST (15%). Rökt kalkon (15%) (kalkonbröst, vatten, salt, druvsocker, stabiliseringsmedel E451, antioxidationsmedel E301, konserveringsmedel E250). Matfettsblandning (5%) (SMÖR, rapsolja, vatten, salt, vitamin A och D). *Fullkornsmängd: 30% av brödet. Ursprungsland kalkon: Sverige.
20x108g, Perfekt Mellanmål, Svensk Kalkon, Färdig smörgås, Tina & Servera, Singelpackad, Från Sverige
205512556080 / Djupfryst -- Matbröd/Förbakat matbröd/Degämne -- Matbröd, styck -- Övrigt bröd
| Tillagningssätt: | |
|---|---|
| Anvisningar: | |
| Serveringsförslag: | Upptinad produkt hållbar i 5 dygn vid +5°C. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1150 kJ |
| Energi: | 280 kcal |
| Fett: | 12 g |
| - Varav mättat fett: | 5,5 g |
| Kolhydrat: | 28 g |
| - Varav sockerarter: | 3,4 g |
| Protein: | 12 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Fiber: | 3,4 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Havre | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Laktos | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Råg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07311800008848 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 20 st Mellannivåförpackningar 07311800018847 |
| Artikelkategori: | Chia Vallmo med Ost & Kalkon |
|---|---|
| Produktnamn: | Chia Vallmo med Ost & Kalkon |
| Varumärke: | MOBACKEN |
| Förpackningsstorlek: | 108g |
| Refererad artikel GTIN: | 07311800088208 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Sökbegrepp E-handel | FÄRDIG MACKA FRYST MELLANMÅL PORTIONSFÖRPACKADFRYST BRÖD KALKON OSTCHIA VALLMO KRAFTMACKA SVENSKT KÖTT KALKON |
|---|---|
| Övrig Information | Kostfiber > = 4.20 g, Fullkornsmängd > = 30,00%, motsvarande 40.00% av torrvikten, Havre, Korn, Råg, Vete, Solrosfrö, Chiafrö, Vallmofrö, kalkon, ost, färdig smörgås, singelpackad |
| Marknadsbudskap: | 20x108g, Perfekt Mellanmål, Svensk Kalkon, Färdig smörgås, Tina & Servera, Singelpackad, Från Sverige |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-04-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-04-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Fullkornsbröd* chia vallmo (65%) (VETEmjöl, fullkorn av RÅG, vatten, fullkorn av VETE, solrosfrö, surdeg [RÅG], sirap, HAVREskållning, VETEGLUTEN, chiafrö [1%], vallmofrö [1%], havssalt, RÅGkli, torrjäst, fermenterat VETEmjöl, maltmjöl [RÅG, KORN], socker, vegetabiliskt emulgeringsmedel [E472e, E322], glukossirap, mjölbehandlingsmedel E300). OST (15%). Rökt kalkon (15%) (kalkonbröst, vatten, salt, druvsocker, stabiliseringsmedel E451, antioxidationsmedel E301, konserveringsmedel E250). Matfettsblandning (5%) (SMÖR, rapsolja, vatten, salt, vitamin A och D). *Fullkornsmängd: 30% av brödet. Ursprungsland kalkon: Sverige. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DDMMYY |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 2 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 110.25 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 108 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 108 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 105 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 105 mm |
| Artikelns höjd: | 40 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07311800018847 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 188400 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 20 st Basnivåförpackningar 07311800008848 |
| Ingår i: | 96 st Toppnivåförpackningar 07311800884008 |
| Artikelkategori: | Chia Vallmo med Ost & Kalkon |
|---|---|
| Produktnamn: | Chia Vallmo med Ost & Kalkon |
| Varumärke: | MOBACKEN |
| Förpackningsstorlek: | 20x108g |
| Leverantörens artikelnummer | 188400 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-05-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-05-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 164 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2369 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2160 gram |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2160 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 194 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 384 mm |
| Artikelns höjd: | 134 mm |
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07311800884008 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 96 st Mellannivåförpackningar 07311800018847 |
| Artikelkategori: | Chia Vallmo med Ost & Kalkon |
|---|---|
| Varumärke: | MOBACKEN |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2016-05-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-05-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000163 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 252424 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1216 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |