
INGREDIENSER: Rökt sockersaltad FISKROM (TORSK (Gadus morhua), SEJ (Pollachius virens)) 52%, rapsolja, socker, vatten, potatisflingor, tomatpuré, salt, antioxidationsmedel (askorbinsyra), konserveringsmedel (natriumbensoat).
Kaviar Mildrökt MSC 550g
308314505272 / Färskvaror/Kylvaror -- Fisk- och skaldjursprodukter -- Kaviar/Rom -- Kaviar, rökt
| Typ av märkning: | MSC, Marine Stewardship Council |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1600 kJ |
| Energi: | 380 kcal |
| Fett: | 31 g |
| - Varav mättat fett: | 2,0 g |
| Kolhydrat: | 18 g |
| - Varav sockerarter: | 14 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 5,5 g |
| Fisk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07311360000122 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17311360000129 |
| Artikelkategori: | Kaviar |
|---|---|
| Produktnamn: | KLH Kaviar MSC |
| Varumärke: | Klädesholmen |
| Reglerat produktnamn: | Torsk |
| Förpackningsstorlek: | 550g |
| Kontakt GLN: | 7311360000009 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Klädesholmen Seafood AB |
| Kontaktadress: | Ängholmsvägen 14, 47141 Rönnäng |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | info@kladesholmen.se |
| Marknadsbudskap: | Kaviar Mildrökt MSC 550g |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-22 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-10-31 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-11-03 |
| Produktklass, kod: | 10000018 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | INGREDIENSER: Rökt sockersaltad FISKROM (TORSK (Gadus morhua), SEJ (Pollachius virens)) 52%, rapsolja, socker, vatten, potatisflingor, tomatpuré, salt, antioxidationsmedel (askorbinsyra), konserveringsmedel (natriumbensoat). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Artens vetenskapliga namn: | Gadus morhua, PLOLLACHIUS VIRENS |
|---|---|
| Artens vetenskapliga namn, kod: | COD, SEJ |
| Produktionsmetod: | Havsfiske |
| Förvaringsstatus: | Har inte varit fryst |
| Fångstredskap: |
|
| Fångstområde: |
|
| Presentationsform: |
|
| Beredningsform, kod: | Kallrökt |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 16043200 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD.MM.YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 605 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 550 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 550 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 97 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 97 mm |
| Artikelns höjd: | 121 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17311360000129 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 712832 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07311360000122 |
| Ingår i: | 144 st Toppnivåförpackningar 27311360000836 |
| Artikelkategori: | Kaviar |
|---|---|
| Produktnamn: | KLH Kaviar MSC |
| Varumärke: | Klädesholmen |
| Leverantörens artikelnummer | 712832 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-22 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-10-31 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-11-03 |
| Produktklass, kod: | 10000018 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3794 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 205 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 305 mm |
| Artikelns höjd: | 122 mm |
| Staplingsbarhet | 9 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27311360000836 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 144 st Mellannivåförpackningar 17311360000129 |
| Artikelkategori: | Kaviar |
|---|---|
| Varumärke: | Klädesholmen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-22 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-10-31 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-11-03 |
| Produktklass, kod: | 10000018 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Batchnummer |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 566336 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1242 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 16 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |