Rörsocker strö, tomat (tomatpuré, tärnad tomat (tomatjuice, surhetsreglerande medel (E330))), vatten, lökpuré, mangopuré (4,0%), rödvinsvinäger, vitlökspuré, worcestersås (2,5%) (vatten, maltvinäger (KORN), socker, sockerrörsmelass, salt, Mörk SOJAsås (SOJAEXTRAKT (vatten, SOJABÖNOR, salt, berikat VETEMJÖL (VETEMJÖL, kalciumkarbonat, folsyra, niacin, järn, tiamin)), vatten, salt, socker, melass, KORNMALTEXTRAKT, surhetsreglerande medel (E260)), tamarindkoncentrat, lökpulver, citronjuicekoncentrat, chili, ingefära, nejlika), modifierad stärkelse, salt, SENAPSPULVER, surhetsreglerande medel (E260), curry (chili), färgämne (sockerkulör), chili, svartpeppar.
Santa Maria South Africa Braai BBQ-sås från Paulig PRO är en fruktig BBQ-sås för restaurangproffs. Den unika kombinationen av söt mangochutney och fyllig Worcestershiresås skapar en sydafrikanskinspirerad BBQ-sås som lyfter en mängd olika rätter. För kockar som söker en exotisk twist till menyn fungerar denna färdiganvända BBQ-sås utmärkt som marinad, glasyr eller dippsås. Pensla på grillad fisk och skaldjur, ringla över rostade grönsaker eller servera till ditt urval av kött. Oavsett hur den används gör denna braai BBQ-sås det enkelt för professionella kök att skapa uppmärksamhet med minimal förberedelse och jämna resultat. • Fruktig BBQ-sås för professionella kök • BBQ-sås i sydafrikansk stil för glasering, topping och dipp • Färdig att använda för jämna resultat • Söt mangochutney kombinerad med fyllig Worcestershiresås • Perfekt till grillat kött, fisk och grönsaker
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Typ av märkning: | Society of the Plastics Industry (SPI) |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och konsumeras inom 4 veckor. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 587 kJ |
| Energi: | 138 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 33 g |
| - Varav sockerarter: | 30 g |
| Fiber: | 0,8 g |
| Protein: | 0,8 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07311312009333 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17311312009330 |
| Artikelkategori: | BBQ Sauce |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Santa Maria 1060g South African Braai Style BBQ Sauce |
| Produktnamn: | South African Braai Style BBQ Sauce |
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Reglerat produktnamn: | BBQ sås med mango och worcestersås. |
| Förpackningsstorlek: | 1060g |
| Variantbeskrivning: | South African Braai Style |
| Sökbegrepp E-handel | Braai BBQ-sås, fruktig BBQ-sås, BBQ-sås för restaurangproffs, sydafrikanskinspirerad BBQ-sås, färdig att använda BBQ-sås, BBQ-sås för professionella kök, BBQ-sås i sydafrikansk stil. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Santa Maria South Africa Braai BBQ-sås från Paulig PRO är en fruktig BBQ-sås för restaurangproffs. Den unika kombinationen av söt mangochutney och fyllig Worcestershiresås skapar en sydafrikanskinspirerad BBQ-sås som lyfter en mängd olika rätter. För kockar som söker en exotisk twist till menyn fungerar denna färdiganvända BBQ-sås utmärkt som marinad, glasyr eller dippsås. Pensla på grillad fisk och skaldjur, ringla över rostade grönsaker eller servera till ditt urval av kött. Oavsett hur den används gör denna braai BBQ-sås det enkelt för professionella kök att skapa uppmärksamhet med minimal förberedelse och jämna resultat. • Fruktig BBQ-sås för professionella kök • BBQ-sås i sydafrikansk stil för glasering, topping och dipp • Färdig att använda för jämna resultat • Söt mangochutney kombinerad med fyllig Worcestershiresås • Perfekt till grillat kött, fisk och grönsaker |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-07-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rörsocker strö, tomat (tomatpuré, tärnad tomat (tomatjuice, surhetsreglerande medel (E330))), vatten, lökpuré, mangopuré (4,0%), rödvinsvinäger, vitlökspuré, worcestersås (2,5%) (vatten, maltvinäger (KORN), socker, sockerrörsmelass, salt, Mörk SOJAsås (SOJAEXTRAKT (vatten, SOJABÖNOR, salt, berikat VETEMJÖL (VETEMJÖL, kalciumkarbonat, folsyra, niacin, järn, tiamin)), vatten, salt, socker, melass, KORNMALTEXTRAKT, surhetsreglerande medel (E260)), tamarindkoncentrat, lökpulver, citronjuicekoncentrat, chili, ingefära, nejlika), modifierad stärkelse, salt, SENAPSPULVER, surhetsreglerande medel (E260), curry (chili), färgämne (sockerkulör), chili, svartpeppar. |
|---|
| Tillverkningsland: | Storbritannien |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej | |
| Produkten är vegetarisk | Nej |
| Importklassificeringstyp: | CUSTOMS_TARIFF_NUMBER |
|---|---|
| Importklassificering: | 2103909089 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och konsumeras inom 4 veckor. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 65 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1125 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1060 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1060 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 90 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 224 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17311312009330 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 200933 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07311312009333 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 84 st Toppnivåförpackningar 77311312009332 |
| Artikelkategori: | BBQ Sauce |
|---|---|
| Produktnamn: | South African Braai Style BBQ Sauce |
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Variantbeskrivning: | South African Braai Style |
| Leverantörens artikelnummer | 200933 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-07-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 66 gram |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 6816 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 185 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 230 mm |
| Artikelns höjd: | 227 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77311312009332 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 84 st Mellannivåförpackningar 17311312009330 |
| Artikelkategori: | BBQ Sauce |
|---|---|
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-07-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 598294 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1058 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 21 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |