Vatten, socker, tomatpuré, SENAPSPULVER (5,7%), ättika, äpplejuice, vitlökspuré (2,5%), salt, modifierad stärkelse, SENAPSPULVER, citronjuice, worcestersås (vatten, maltvinäger (KORN), socker, sockerrörsmelass, salt, Mörk SOJAsås (vatten, salt, melass, socker, KORNMALTEXTRAKT, surhetsreglerande medel (ättiksyra), SOJAEXTRAKT (salt, berikat VETEMJÖL (järn, tiamin, VETEMJÖL, kalciumkarbonat, niacin, folsyra), vatten, SOJABÖNOR)), tamarindkoncentrat, lökpulver, citronjuicekoncentrat, vitpeppar, chili, ingefära, vitlökspulver, nejlika), surhetsreglerande medel (citronsyra), gurkmeja, cayennepeppar, salt, färgämne (gurkmejaextrakt). INNEHÅLLER SULFITER.
Santa Maria South Carolina Golden BBQ-sås från Paulig PRO kombinerar syrlig senap med fyllig vitlök för en djärv och serveringsklar BBQ-sås. Denna senapsbaserade BBQ-sås för kockar erbjuder en perfekt balanserad söt och pikant smak, idealisk till grillat fläsk, BBQ-revben, kyckling och fisk. Glasera kött, skapa en minnesvärd dippsås eller blanda i dressingar för en unik smakprofil. Oavsett användning hjälper denna regionala BBQ-sås matproffs att addera sydstatskaraktär till menyn med minimal förberedelse. • Syrlig BBQ-sås för professionella kök • BBQ-sås i South Carolina-stil med senap • Färdig att använda för jämna resultat utan extra förberedelser • Den perfekta såsen till grillat kött • Använd som glasyr, topping eller dippsås
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och konsumeras inom 4 veckor. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 664 kJ |
| Energi: | 157 kcal |
| Fett: | 2,1 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 31 g |
| - Varav sockerarter: | 28 g |
| Fiber: | 0,9 g |
| Protein: | 2,9 g |
| Salt: | 1,9 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Svaveldioxid eller sulfit | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07311312009326 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17311312009323 |
| Artikelkategori: | BBQ-sås |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Santa Maria 1060g South Carolina Golden Style BBQ Sauce |
| Produktnamn: | South Carolina Golden BBQ Sauce |
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Reglerat produktnamn: | BBQ sås |
| Förpackningsstorlek: | 1060g |
| Variantbeskrivning: | South Carolina Golden Style |
| Sökbegrepp E-handel | South Carolina Golden-stil BBQ-sås, South Carolina Golden BBQ-sås, BBQ-sås i South Carolina-stil, senaps-BBQ-sås, senapsbaserad BBQ-sås, BBQ-sås med senap, perfekt sås till grillat kött, BBQ-sås för professionella kök, BBQ-sås för kockar, serveringsklar BBQ-sås, färdig att använda BBQ-sås. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Santa Maria South Carolina Golden BBQ-sås från Paulig PRO kombinerar syrlig senap med fyllig vitlök för en djärv och serveringsklar BBQ-sås. Denna senapsbaserade BBQ-sås för kockar erbjuder en perfekt balanserad söt och pikant smak, idealisk till grillat fläsk, BBQ-revben, kyckling och fisk. Glasera kött, skapa en minnesvärd dippsås eller blanda i dressingar för en unik smakprofil. Oavsett användning hjälper denna regionala BBQ-sås matproffs att addera sydstatskaraktär till menyn med minimal förberedelse. • Syrlig BBQ-sås för professionella kök • BBQ-sås i South Carolina-stil med senap • Färdig att använda för jämna resultat utan extra förberedelser • Den perfekta såsen till grillat kött • Använd som glasyr, topping eller dippsås |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-07-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, socker, tomatpuré, SENAPSPULVER (5,7%), ättika, äpplejuice, vitlökspuré (2,5%), salt, modifierad stärkelse, SENAPSPULVER, citronjuice, worcestersås (vatten, maltvinäger (KORN), socker, sockerrörsmelass, salt, Mörk SOJAsås (vatten, salt, melass, socker, KORNMALTEXTRAKT, surhetsreglerande medel (ättiksyra), SOJAEXTRAKT (salt, berikat VETEMJÖL (järn, tiamin, VETEMJÖL, kalciumkarbonat, niacin, folsyra), vatten, SOJABÖNOR)), tamarindkoncentrat, lökpulver, citronjuicekoncentrat, vitpeppar, chili, ingefära, vitlökspulver, nejlika), surhetsreglerande medel (citronsyra), gurkmeja, cayennepeppar, salt, färgämne (gurkmejaextrakt). INNEHÅLLER SULFITER. |
|---|
| Tillverkningsland: | Storbritannien |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej | |
| Produkten är vegetarisk | Nej |
| Importklassificeringstyp: | CUSTOMS_TARIFF_NUMBER |
|---|---|
| Importklassificering: | 2103909089 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och konsumeras inom 4 veckor. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 65 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1125 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1060 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1060 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 90 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 224 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17311312009323 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 200932 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07311312009326 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 84 st Toppnivåförpackningar 77311312009325 |
| Artikelkategori: | BBQ-sås |
|---|---|
| Produktnamn: | South Carolina Golden BBQ Sauce |
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Variantbeskrivning: | South Carolina Golden Style |
| Leverantörens artikelnummer | 200932 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-07-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 66 gram |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 6816 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 185 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 230 mm |
| Artikelns höjd: | 227 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77311312009325 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 84 st Mellannivåförpackningar 17311312009323 |
| Artikelkategori: | BBQ-sås |
|---|---|
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-07-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 598294 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1058 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 21 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |