Vatten, rapsolja, citronjuice, socker, ättika, lökpulver, ÄGGULEPULVER (ÄGGULA, salt, maltodextrin), vitlökspuré (1,4%), salt, vitlökspulver (1,0%), modifierad stärkelse, pepparrot, cayennepeppar, stabiliseringsmedel (E415), svartpeppar (0,1%), maltvinäger (KORN), sockerrörsmelass, antioxidationsmedel (E385), tamarindkoncentrat, citronjuicekoncentrat, vitpeppar, chili, ingefärapulver, nejlika, SOJAEXTRAKT (vatten, salt, SOJABÖNOR, berikat VETEMJÖL (VETEMJÖL, kalciumkarbonat, folsyra, niacin, järn, tiamin)), melass, KORNMALTEXTRAKT, surhetsreglerande medel (E260).
Santa Maria Alabama White BBQ-sås från Paulig PRO för med sig en len blandning av majonnäs, vitlök, svartpeppar och cayennepeppar till professionella kök. Till skillnad från andra klassiska BBQ-såser är denna varken söt eller rökig. Det är en krämig barbecuesås som kompletterar grillad kyckling, pulled pork, krispiga pommes frites och färska grönsaker. Den balanserade smakprofilen lyfter dina rätter utan att ta över. Perfekt som dipp, topping eller att blanda i dressingar – Alabama White erbjuder en len konsistens och fyllig smak som passar utmärkt till sydstatsklassiker och mycket mer. Ringla över sallader eller servera som BBQ-dipp till kyckling och pommes. Oavsett användning är detta en regional BBQ-sås för kockar som vill förnya menyn med spännande inslag. • Krämig BBQ-sås för professionella kök • BBQ-sås i Alabama-stil med majonnäs • Färdig att använda som topping och dipp • Förhöjer rätter utan att dominera • Den perfekta såsen till grillad kyckling
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Typ av märkning: | Society of the Plastics Industry (SPI) |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och konsumeras inom 4 veckor. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1595 kJ |
| Energi: | 387 kcal |
| Fett: | 40 g |
| - Varav mättat fett: | 3,0 g |
| Kolhydrat: | 6,4 g |
| - Varav sockerarter: | 5,1 g |
| Fiber: | 0,5 g |
| Protein: | 0,9 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07311312009319 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17311312009316 |
| Artikelkategori: | BBQ-sås |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Santa Maria 910g Alabama White Style BBQ Sauce |
| Produktnamn: | Alabama White Style BBQ Sauce |
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Reglerat produktnamn: | BBQ sås med vitlök och svartpeppar |
| Förpackningsstorlek: | 910g |
| Variantbeskrivning: | Alabama White Style |
| Sökbegrepp E-handel | Alabama White-stil BBQ-sås, Alabama White, vit BBQ-sås, majonnäs-BBQ-sås, BBQ-sås med majonnäs, krämig barbecuesås, BBQ-dipp, perfekt sås till grillad kyckling, BBQ-sås för professionella kök, regional BBQ-sås, BBQ-sås för kockar. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Santa Maria Alabama White BBQ-sås från Paulig PRO för med sig en len blandning av majonnäs, vitlök, svartpeppar och cayennepeppar till professionella kök. Till skillnad från andra klassiska BBQ-såser är denna varken söt eller rökig. Det är en krämig barbecuesås som kompletterar grillad kyckling, pulled pork, krispiga pommes frites och färska grönsaker. Den balanserade smakprofilen lyfter dina rätter utan att ta över. Perfekt som dipp, topping eller att blanda i dressingar – Alabama White erbjuder en len konsistens och fyllig smak som passar utmärkt till sydstatsklassiker och mycket mer. Ringla över sallader eller servera som BBQ-dipp till kyckling och pommes. Oavsett användning är detta en regional BBQ-sås för kockar som vill förnya menyn med spännande inslag. • Krämig BBQ-sås för professionella kök • BBQ-sås i Alabama-stil med majonnäs • Färdig att använda som topping och dipp • Förhöjer rätter utan att dominera • Den perfekta såsen till grillad kyckling |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-07-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, rapsolja, citronjuice, socker, ättika, lökpulver, ÄGGULEPULVER (ÄGGULA, salt, maltodextrin), vitlökspuré (1,4%), salt, vitlökspulver (1,0%), modifierad stärkelse, pepparrot, cayennepeppar, stabiliseringsmedel (E415), svartpeppar (0,1%), maltvinäger (KORN), sockerrörsmelass, antioxidationsmedel (E385), tamarindkoncentrat, citronjuicekoncentrat, vitpeppar, chili, ingefärapulver, nejlika, SOJAEXTRAKT (vatten, salt, SOJABÖNOR, berikat VETEMJÖL (VETEMJÖL, kalciumkarbonat, folsyra, niacin, järn, tiamin)), melass, KORNMALTEXTRAKT, surhetsreglerande medel (E260). |
|---|
| Tillverkningsland: | Storbritannien |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Produkten är vegetarisk | Nej |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och konsumeras inom 4 veckor. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 65 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 975 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 910 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 910 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 90 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 224 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17311312009316 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 200931 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07311312009319 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 84 st Toppnivåförpackningar 77311312009318 |
| Artikelkategori: | BBQ-sås |
|---|---|
| Produktnamn: | Alabama White Style BBQ Sauce |
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Variantbeskrivning: | Alabama White Style |
| Leverantörens artikelnummer | 200931 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-07-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 66 gram |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 5916 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 185 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 220 mm |
| Artikelns höjd: | 227 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77311312009318 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 84 st Mellannivåförpackningar 17311312009316 |
| Artikelkategori: | BBQ-sås |
|---|---|
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-07-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-16 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 522694 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1058 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 21 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |