Saffran.
Äkta saffran av högsta kvalitet. Saffran utvinns ur pistillen hos saffranskrokusen, vilken odlas främst i Iran och Afghanistan. Saffran ger unik smak och gul färgton till bakverk, grytor, ris och soppor. Saffran är vanligt i indisk, persisk och nordafrikansk matlagning. • Förpackningen innehåller 0,5 gram vilket motsvarar 1 krm • Saffran förvaras torrt och svalt för att bevara färg och arom
101310744173 / Kolonial/Speceri -- Kryddor -- Blomkryddor -- Saffran
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1542 kJ |
| Energi: | 365 kcal |
| Fett: | 5,9 g |
| - Varav mättat fett: | 1,6 g |
| Kolhydrat: | 65 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Fiber: | 3,9 g |
| Protein: | 11 g |
| Salt: | 0,37 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07311312002044 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 50 st Mellannivåförpackningar 17311312002041 |
| Artikelkategori: | Saffran |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Santa Maria 0,5G Saffran |
| Produktnamn: | Saffran |
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Reglerat produktnamn: | Saffran |
| Förpackningsstorlek: | 0,5G |
| Sökbegrepp E-handel | Saffran, Saffron, Krydda, Kryddor, Jul, Julbak, Julkrydda, Indisk, Indiskt, Persisk, Persiskt, |
|---|
| Marknadsbudskap: | Äkta saffran av högsta kvalitet. Saffran utvinns ur pistillen hos saffranskrokusen, vilken odlas främst i Iran och Afghanistan. Saffran ger unik smak och gul färgton till bakverk, grytor, ris och soppor. Saffran är vanligt i indisk, persisk och nordafrikansk matlagning. • Förpackningen innehåller 0,5 gram vilket motsvarar 1 krm • Saffran förvaras torrt och svalt för att bevara färg och arom |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-11-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-08-01 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Saffran. |
|---|
| Tillverkningsland: | Iran |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej | |
| Produkten är vegetarisk | Nej |
| Importklassificeringstyp: | CUSTOMS_TARIFF_NUMBER |
|---|---|
| Importklassificering: | 0910209000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 2 gram |
| Förpackningsfunktion: | Pinpack |
| Artikelns bruttovikt: | 2.5 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 0,5 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 0,5 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 64 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 2 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17311312002041 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 200204 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 50 st Basnivåförpackningar 07311312002044 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 944 st Toppnivåförpackningar 77311312002043 |
| Artikelkategori: | Saffran |
|---|---|
| Produktnamn: | Saffran |
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Leverantörens artikelnummer | 200204 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-11-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-08-01 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 36 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 161 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 70 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 115 mm |
| Artikelns höjd: | 115 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77311312002043 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 944 st Mellannivåförpackningar 17311312002041 |
| Artikelkategori: | Saffran |
|---|---|
| Varumärke: | SANTA MARIA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-11-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-08-01 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 177284 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1070 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 118 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |