
VETEMJÖL, OST, nötkött* (9%), vatten, MJÖLK, rapsolja, tomatpuré, paprika, lök, modifierad stärkelse, salt, kryddor (bl. a. paprika, spiskummin, oregano, vitlök, chili, gurkmeja, koriander, cayennepeppar, färgämne E160c), potatismjöl, socker, grön chili (chili, vatten, vinäger, antioxidationsmedel E300, kalciumklorid E509), malt av VETE, jäst, OSTPULVER, vitvinsvinäger, mjölbehandlingsmedel E300, malt av KORN. *Ursprung: EU.
Kebabpizza (nötkött) för skolkök En pizza toppad med kebab av nötkött, framtagen för att fungera i skolkök. En smakbild som går hem hos många elever och som fungerar både till vardagsservering och temadagar. Serveras gärna med en mild yoghurtsås eller kebabsås.
204512176335 / Djupfryst -- För- och huvudrättsbakverk med fyllning -- Pizza med fyllning -- Pizza, kött
| Tillagningssätt: | Ugnsgrilla |
|---|---|
| Anvisningar: | Varmluftsugn 150°C: Värmes på plåt eller gastronormbleck med bakplåtspapper. Fryst ca 25 min, tinad 15-20 min. Varmhållning kan ske i tex värmeri, ej mer än 45 min. OBS! Täckt. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Protein: | 10 g |
| Kolhydrat: | 28 g |
| - Varav sockerarter: | 1,4 g |
| Fett: | 9,2 g |
| - Varav mättat fett: | 3,6 g |
| Salt: | 1 g |
| Fiber: | 1,5 g |
| Energi: | 239 kcal |
| Energi: | 1001 kJ |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Laktos | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310960055020 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 17310960055027 |
| Artikelkategori: | Billys Pan Pizza Kebab gastronorm |
|---|---|
| Produktnamn: | Billys Pan Pizza Kebab gastronorm |
| Varumärke: | Dafgårds |
| Förpackningsstorlek: | 6200 g |
| Kontakt GLN: | 7310960000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Gunnar Dafgård AB |
| Kontaktadress: | 531 82 Källby |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | konsumentkontakt@dafgard.se |
| Telefon: | +46(0)510-845 00 |
| Hemsida: | www.dafgards.se |
| Marknadsbudskap: | Kebabpizza (nötkött) för skolkök En pizza toppad med kebab av nötkött, framtagen för att fungera i skolkök. En smakbild som går hem hos många elever och som fungerar både till vardagsservering och temadagar. Serveras gärna med en mild yoghurtsås eller kebabsås. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEMJÖL, OST, nötkött* (9%), vatten, MJÖLK, rapsolja, tomatpuré, paprika, lök, modifierad stärkelse, salt, kryddor (bl. a. paprika, spiskummin, oregano, vitlök, chili, gurkmeja, koriander, cayennepeppar, färgämne E160c), potatismjöl, socker, grön chili (chili, vatten, vinäger, antioxidationsmedel E300, kalciumklorid E509), malt av VETE, jäst, OSTPULVER, vitvinsvinäger, mjölbehandlingsmedel E300, malt av KORN. *Ursprung: EU. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19059070 |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1600 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 6200 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1550 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 280 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 472 mm |
| Artikelns höjd: | 106 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310960055027 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5502 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07310960055020 |
| Ingår i: | 54 st Toppnivåförpackningar 37310960055021 |
| Artikelkategori: | Billys Pan Pizza Kebab gastronorm |
|---|---|
| Produktnamn: | Billys Pan Pizza Kebab gastronorm |
| Varumärke: | Dafgårds |
| Leverantörens artikelnummer | 5502 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310960000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Gunnar Dafgård AB |
| Kontaktadress: | 531 82 Källby |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | konsumentkontakt@dafgard.se |
| Telefon: | +46(0)510-845 00 |
| Hemsida: | www.dafgards.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 6575 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 288 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 480 mm |
| Artikelns höjd: | 122 mm |
| Staplingsbarhet | 9 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37310960055021 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 54 st Mellannivåförpackningar 17310960055027 |
| Artikelkategori: | Billys Pan Pizza Kebab gastronorm |
|---|---|
| Varumärke: | Dafgårds |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-29 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000248 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 380050 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1248 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |