Nötkött*(19%), råris, romanabönor, röda Kidneybönor, vatten, tomat, tomatpuré, paprika, lök, SELLERI, salt, vitlök, rapsolja, vitvinsvinäger, risstärkelse, kryddor[chilimix(chilipeppar, spiskummin, salt, vitlök, oregano), paprika, svartpeppar, cayennepeppar, lök], köttfond(nötkött, vatten). *Ursprung: EU.
Med råris och romanabönor
206212946430 / Djupfryst -- Enportionsrätter (kompletta) -- Enportionsrätter, övriga -- Enportionsrätter, övriga
| Tillagningssätt: | Tillaga i mikrovågsugn |
|---|---|
| Anvisningar: | Mikrovågsugn 750 W : 1. Tag tallriken ur ytterförpackningen. Skär ett snitt i mitten på plastfolien. 2. Värm i mikro i ca 6 minuter. Låt stå någon minut för temperaturutjämning. Drag av plastfolien och servera. |
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
| Anvisningar: | Tillagning hushållsugn 150°C: 1. Förvärm ugnen till 150ºC. 2. Tag tallriken ur ytterförpackningen. Låt plastfolien sitta kvar. Sätt tallriken i nedre delen av ugnen. 3. Värm i ca 45 minuter. Drag av plastfolien och servera. Tiden kan variera något beroende på ugnens effekt/kapacitet. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 547 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaring och hållbarhet: I frysutrymme (-18˚C eller kallare) se Bäst före-märkning. I köldfack (-6˚C eller kallare) i 2 dygn. I kylskåp eller vid rumstemperatur rekommenderas ej. Bör ej frysas efter upptining. |
| Användningsinstruktioner: | Bör ej frysas efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Protein: | 5,8 g |
| Kolhydrat: | 8,7 g |
| - Varav sockerarter: | 1,4 g |
| Fett: | 3,4 g |
| - Varav mättat fett: | 1 g |
| Salt: | 0,98 g |
| Fiber: | 2,3 g |
| Energi: | 92 kcal |
| Energi: | 387 kJ |
| Selleri | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310960014720 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17310960014727 |
| Artikelkategori: | Mexican Chili |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | 400 g, FV |
| Produktnamn: | Mexican Chili |
| Varumärke: | Foodbox |
| Förpackningsstorlek: | 400 g |
| Kontakt GLN: | 7310960000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Gunnar Dafgård AB |
| Kontaktadress: | 531 82 Källby |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Telefon: | 021-38 0550 |
| Hemsida: | WWW.FOODBOX.SE |
| Marknadsbudskap: | Med råris och romanabönor |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-09-22 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000613 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött*(19%), råris, romanabönor, röda Kidneybönor, vatten, tomat, tomatpuré, paprika, lök, SELLERI, salt, vitlök, rapsolja, vitvinsvinäger, risstärkelse, kryddor[chilimix(chilipeppar, spiskummin, salt, vitlök, oregano), paprika, svartpeppar, cayennepeppar, lök], köttfond(nötkött, vatten). *Ursprung: EU. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 21069098 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaring och hållbarhet: I frysutrymme (-18˚C eller kallare) se Bäst före-märkning. I köldfack (-6˚C eller kallare) i 2 dygn. I kylskåp eller vid rumstemperatur rekommenderas ej. Bör ej frysas efter upptining. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör ej frysas efter upptining. |
| Återvinningsinstruktioner: | Kartong och tallrik är tillverkad av miljövänligt papper. För återvinning: . För återvinning: sortera i behållare märkt ”Pappersförpackningar”. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 547 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 462 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 400 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 400 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 230 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 40 mm |
| Artikelns höjd: | 190 mm |
| Typ av kravspecifikation: | Kontroll- eller identifieringsmärke för livsmedel av animaliskt ursprung |
|---|---|
| Starttidpunkt för licens eller tillstånd: | 0001-01-01 |
| Omfattas artikeln av kravspecifikation: | Nej |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310960014727 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1472 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07310960014720 |
| Ingår i: | 80 st Toppnivåförpackningar 37310960014721 |
| Artikelkategori: | Mexican Chili |
|---|---|
| Produktnamn: | Mexican Chili |
| Varumärke: | Foodbox |
| Leverantörens artikelnummer | 1472 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310960000006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Gunnar Dafgård AB |
| Kontaktadress: | 531 82 Källby |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Hemsida: | www.foodboxonline.se/no/fi |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-09-22 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000613 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 2944 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 240 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 397 mm |
| Artikelns höjd: | 132 mm |
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37310960014721 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 80 st Mellannivåförpackningar 17310960014727 |
| Artikelkategori: | Mexican Chili |
|---|---|
| Varumärke: | Foodbox |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-09-22 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000613 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -24 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 250320 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1206 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 10 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |