
Maskinurbenat kycklingkött (50%), gröna linser (25%), grillad aubergine, pumpafrö, rapsolja, soltorkad tomat, vatten, grillad paprika, salt, lök, basilika, vitlök, solrosolja, förtjockningsmedel (E461), svartpeppar. Ursprung köttråvara: Sverige.
Fryst, ätfärdig, formbar hybridfärs gjord på kyckling och gröna linser. Smaksatt med grillad aubergine, soltorkad tomat och pumpafrö. Värms med fördel. Kan användas till bollar, biffar men även som traditionell färs. Rik på protein och källa till fiber. Klimatberäknad (1,8kg CO₂e/kg*) och märkt med Svensk Fågel. Tillverkad i Sverige. *Läs hur vi har klimatberäknat: www.atria.se/vart-ansvar/atrias-klimatberakning/
206813485995 / Djupfryst -- Fågelprodukter -- Kyckling, övrigt -- Kyckling, färsprodukter
| Typ av märkning: | Svensk Fågel |
|---|
| Tillagningssätt: | Steka |
|---|---|
| Anvisningar: | : Tina produkten i kylskåp. Ta bort plasten och skär ut till biffar eller forma till bollar. Stek med olja på stekbord eller pensla med olja vid tillagning i kombiugn 150°C i ca 10 min. Kan med fördel användas som färs i gryta eller pastasås. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 270 |
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Förvaringsinstruktioner: | Djupfryst, förvaras vid högst -18°C eller kallare |
| Användningsinstruktioner: | Bör inte frysas efter upptining. Tinad oöppnad förpackning förvaras vid högst +8°C i max 14 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 820 kJ |
| Energi: | 196 kcal |
| Fett: | 10 g |
| - Varav mättat fett: | 1,9 g |
| Kolhydrat: | 9,7 g |
| - Varav sockerarter: | 1,3 g |
| Protein: | 15 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Fiber: | 3,5 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310948010201 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 37310948010202 |
| Artikelkategori: | Färsprodukter |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Lithells hybridfärs, kyckling och gröna linser, ätfärdig rullpack 1,7kg |
| Produktnamn: | Kycklingfärs med linser, ätfärdig |
| Varumärke: | Lithells |
| Reglerat produktnamn: | Ätfärdig formbar kycklingfärs med gröna linser, djupfryst. |
| Förpackningsstorlek: | 1700g |
| Kontakt GLN: | 7381000008313 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Sweden |
| Kontaktadress: | Sockenvägen 40, 697 80 Sköllersta, Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | Kundkontakt@atria.com |
| Hemsida: | www.atriafoodservice.se |
| Telefon: | 020-410 320 |
| Sökbegrepp E-handel | bisfenol A-fri förpackning, Atria, kycklingfärs med linser, Lithells, färs, linsfärs, hybridfärs, kyckling, kycklingkött, fågel, grönsaker, vegetariskt, gröna linser, grillad aubergine, pumpafrön, baljväxter, frön, färdigrätt, klimatberäknad, ätfärdig, leverantörsförsäkran, beredd, maskinurbenat kött, färdiglagad, smaksatt, formbar, skivbar, värmebehandlad (går att äta kall, men värms med fördel), kan användas som färs, högt grönsaksinnehåll, näringspåstående: fiberkälla, källa till fiber, rik på protein, proteinrik, Svensk Fågel, djupfryst, fryst, tillverkas i Sverige. |
|---|---|
| Övrig Information | vikt/st: 1,7kg, 5 x 1,7kg/SRS, förpackning: rullpack av plast i SRS, Bisfenol A-fri förpackning, etikett med innehållsdeklaration och EAN-kod på innerförpackning, klimatberäknad, ätfärdig, beredd, maskinurbenat kött, färdiglagad, smaksatt, formbar, skivbar, värmebehandlad (går att äta kall, men värms med fördel), kan användas som färs, högt grönsaksinnehåll, näringspåstående: fiberkälla, källa till fiber, rik på protein, proteinrik, egentillverkad i Sverige (Tranås). |
| Marknadsbudskap: | Fryst, ätfärdig, formbar hybridfärs gjord på kyckling och gröna linser. Smaksatt med grillad aubergine, soltorkad tomat och pumpafrö. Värms med fördel. Kan användas till bollar, biffar men även som traditionell färs. Rik på protein och källa till fiber. Klimatberäknad (1,8kg CO₂e/kg*) och märkt med Svensk Fågel. Tillverkad i Sverige. *Läs hur vi har klimatberäknat: www.atria.se/vart-ansvar/atrias-klimatberakning/ |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Fryst, ätfärdig, formbar hybridfärs gjord av kyckling (Svensk Fågel) och gröna linser. Smaksatt med grillad aubergine, soltorkad tomat och pumpafrö. Proteinrik och källa till fiber. Tillverkad i Sverige. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-11-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005769 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Maskinurbenat kycklingkött (50%), gröna linser (25%), grillad aubergine, pumpafrö, rapsolja, soltorkad tomat, vatten, grillad paprika, salt, lök, basilika, vitlök, solrosolja, förtjockningsmedel (E461), svartpeppar. Ursprung köttråvara: Sverige. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Djupfryst, förvaras vid högst -18°C eller kallare |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör inte frysas efter upptining. Tinad oöppnad förpackning förvaras vid högst +8°C i max 14 dagar. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 270 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Övriga påståenden: | Rik på protein, källa till fiber. |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 15 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1715 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1700 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1700 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 70 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 550 mm |
| Artikelns höjd: | 70 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37310948010202 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 801020 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07310948010201 |
| Ingår i: | 44 st Toppnivåförpackningar 27310948010205 |
| Artikelkategori: | Färsprodukter |
|---|---|
| Produktnamn: | Kycklingfärs med linser, ätfärdig |
| Varumärke: | Lithells |
| Leverantörens artikelnummer | 801020 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7381000008313 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Sweden |
| Kontaktadress: | Sockenvägen 40, 697 80 Sköllersta, Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | Kundkontakt@atria.com |
| Hemsida: | www.atriafoodservice.se |
| Telefon: | 020-410 320 |
| Sökbegrepp E-handel | bisfenol A-fri förpackning, Atria, kycklingfärs med linser, Lithells, färs, linsfärs, hybridfärs, kyckling, kycklingkött, fågel, grönsaker, vegetariskt, gröna linser, grillad aubergine, pumpafrön, baljväxter, frön, färdigrätt, klimatberäknad, ätfärdig, leverantörsförsäkran, beredd, maskinurbenat kött, färdiglagad, smaksatt, formbar, skivbar, värmebehandlad (går att äta kall, men värms med fördel), kan användas som färs, högt grönsaksinnehåll, näringspåstående: fiberkälla, källa till fiber, rik på protein, proteinrik, Svensk Fågel, djupfryst, fryst, tillverkas i Sverige. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Fryst, ätfärdig, formbar hybridfärs gjord på kyckling och gröna linser. Smaksatt med grillad aubergine, soltorkad tomat och pumpafrö. Värms med fördel. Kan användas till bollar, biffar men även som traditionell färs. Rik på protein och källa till fiber. Klimatberäknad (1,8kg CO₂e/kg*) och märkt med Svensk Fågel. Tillverkad i Sverige. *Läs hur vi har klimatberäknat: www.atria.se/vart-ansvar/atrias-klimatberakning/ |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Fryst, ätfärdig, formbar hybridfärs gjord av kyckling (Svensk Fågel) och gröna linser. Smaksatt med grillad aubergine, soltorkad tomat och pumpafrö. Proteinrik och källa till fiber. Tillverkad i Sverige. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-11-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 1208 gram |
| Pantkod: | SRS hellåda 50/80 röd |
| Artikelns bruttovikt: | 9783 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 600 mm |
| Artikelns höjd: | 106 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 93 mm |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27310948010205 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 44 st Mellannivåförpackningar 37310948010202 |
| Artikelkategori: | Färsprodukter |
|---|---|
| Varumärke: | Lithells |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-11-07 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 445252 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1186 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 11 st |