
Högpastöriserad norrländsk MJÖLK*, salt, laktasenzym, vitamin D. *KRAV-ekologisk råvara.
100% norrländsk laktosfri ekologisk mjölkdryck från norrländska mjölkbönder. Norrmejeriers laktosfria mellanmjölkdryck har en fetthalt på 1,5 % och kartongen i förpackningen kommer från ansvarsfullt odlad skog, korken och den yttre filmen är gjorda av växtbaserad råvara. Det innebär att andelen förnybart material är hela 95%. Tack till dig, som gör en bra insats för både Norrland och för miljön, när du väljer norrländskt!
300310224576 / Färskvaror/Kylvaror -- Mejerivaror -- Mjölk -- Låglaktosmjölk
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt FSC Forest Steward Council Mix KRAV |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningsmetod: |
|
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 38 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | DRI | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 160 kJ | |
| Energi: | 40 kcal | |
| Fett: | 1,5 g | |
| - Varav mättat fett: | 1,0 g | |
| Kolhydrat: | 2,9 g | |
| - Varav sockerarter: | 2,9 g | |
| Protein: | 3,3 g | |
| Salt: | 0,1 g | |
| Vitamin D: | 1,0 µg | 20 (*) |
| Vitamin B12: | 0,5 µg | 20 (*) |
| Kalcium: | 120 mg | 15 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310861001072 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17310861001079 |
| Artikelkategori: | Mjölk |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Mellanmjölkdrycken Ekologisk Laktosfri 1,5% 1 liter. |
| Produktnamn: | Mellanmjölk Eko LF |
| Varumärke: | Norrmejerier |
| Förpackningsstorlek: | 1 liter |
| Refererad artikel GTIN: | 07310861001300 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Refererad artikel GTIN: | 07310861012382 |
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Kontakt GLN: | 7381010024006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Norrmejerier |
| Kontaktadress: | forum.norrmejerier.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | Norrmejerier, mjölk, mjölken, mellanmjölk, mellanmjölken, norrland, norrländska, mjölkbönder, bonde, bönder, lokalproducerat, lokalt, laktosfri, laktosfritt, laktos, eko, ekologiskt, hållbarhet, hållbar, hållbart |
|---|
| Marknadsbudskap: | 100% norrländsk laktosfri ekologisk mjölkdryck från norrländska mjölkbönder. Norrmejeriers laktosfria mellanmjölkdryck har en fetthalt på 1,5 % och kartongen i förpackningen kommer från ansvarsfullt odlad skog, korken och den yttre filmen är gjorda av växtbaserad råvara. Det innebär att andelen förnybart material är hela 95%. Tack till dig, som gör en bra insats för både Norrland och för miljön, när du väljer norrländskt! |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | 100% norrländsk laktosfri ekologisk mjölkdryck från norrländska mjölkbönder. Norrmejeriers laktosfria mellanmjölkdryck har en fetthalt på 1,5 %. Tack till dig, som gör en bra insats för både Norrland och för miljön, när du väljer norrländskt! |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-09-04 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-09-07 |
| Produktklass, kod: | 10000025 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Högpastöriserad norrländsk MJÖLK*, salt, laktasenzym, vitamin D. *KRAV-ekologisk råvara. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 0401201100 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 38 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Laktos | Fri från | Ja |
| Övriga påståenden: | Naturligt rik på kalcium och protein. Rik på vitamin D. |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mmm |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Takåsförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1046 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 72 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 72 mm |
| Artikelns höjd: | 235 mm |
| Typ av kravspecifikation: | Kontroll- eller identifieringsmärke för livsmedel av animaliskt ursprung |
|---|---|
| Starttidpunkt för licens eller tillstånd: | 0001-01-01 |
| Omfattas artikeln av kravspecifikation: | Nej |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310861001079 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 0107 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07310861001072 |
| Ingår i: | 96 st Toppnivåförpackningar 87310861001078 |
| Artikelkategori: | Mjölk |
|---|---|
| Produktnamn: | Mellanmjölk Eko LF |
| Varumärke: | Norrmejerier |
| Leverantörens artikelnummer | 0107 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 17310861001307 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Refererad artikel GTIN: | 17310861012389 |
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-09-04 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-09-07 |
| Produktklass, kod: | 10000025 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 96 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 6372 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 160 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 233 mm |
| Artikelns höjd: | 240 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 87310861001078 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 96 st Mellannivåförpackningar 17310861001079 |
| Artikelkategori: | Mjölk |
|---|---|
| Varumärke: | Norrmejerier |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-08 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-09-04 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2020-09-07 |
| Produktklass, kod: | 10000025 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Seriellt nummer |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 641000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1104 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 24 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |