
Lingon, socker, vatten, förtjockningsmedel (pektin), surhetsreglerande medel (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat), stabiliseringsmedel (kalciumklorid).
Önos Lingonsylt är gjord på noga utvalda lingon och ger en härligt frisk smak som du kan njuta av. Genom att alltid använda de bästa råvarorna kan vi stolt säga att vi vet hur kvalitet ska smaka. Tillagad i Tollarp i Skåne. Innehåller 36 gram socker (varav 32,4 g tillsatt) per 100g. Hinken innehåller 10 kg lingonsylt.
102311284382 / Kolonial/Speceri -- Sylt/Marmelader/Geléer -- Sylt/Äppelmos -- Lingonsylt
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Bärmängd: 45 g lingon per 100 g sylt. |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 650 kJ |
| Energi: | 160 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 37 g |
| - Varav sockerarter: | 36 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310770208364 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 454020836 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 44 st Toppnivåförpackningar 07310779208365 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Önos Lingonsylt hink 10 kg |
| Produktnamn: | Lingonsylt |
| Varumärke: | ÖNOS |
| Reglerat produktnamn: | Lingonsylt |
| Förpackningsstorlek: | 10 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 454020836 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310770000012 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Orkla Foods Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | www.orklafoodsolutions.se |
| Telefon: | +46 20 75 00 10 |
| Sökbegrepp E-handel | Sylt, lingonsylt, lingon, ÖNOS, hink, restaurang, storhushåll, Tollarp, Orkla Foods Sverige |
|---|
| Marknadsbudskap: | Önos Lingonsylt är gjord på noga utvalda lingon och ger en härligt frisk smak som du kan njuta av. Genom att alltid använda de bästa råvarorna kan vi stolt säga att vi vet hur kvalitet ska smaka. Tillagad i Tollarp i Skåne. Innehåller 36 gram socker (varav 32,4 g tillsatt) per 100g. Hinken innehåller 10 kg lingonsylt. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-05-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Lingon, socker, vatten, förtjockningsmedel (pektin), surhetsreglerande medel (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat), stabiliseringsmedel (kalciumklorid). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 20079939 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Tag av locket från hinken. Sortera allt som plastförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Bärmängd: 45 g lingon per 100 g sylt. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 10370 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 10 kg |
| Artikelns bredd: | 292 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 292 mm |
| Artikelns höjd: | 192 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 177 mm |
|---|---|
| Staplingsriktning | VERTICAL |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310779208365 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 44 st Basnivåförpackningar 07310770208364 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Varumärke: | ÖNOS |
| Reglerat produktnamn: | Lingonsylt |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-05-25 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-05-12 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Sträckfilm |
| Artikelns bruttovikt: | 481430 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 867 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 11 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |