
Socker, apelsin, vatten, förtjockningsmedel (pektin), surhetsreglerande medel (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat).
Önos Apelsinmarmelad är gjord av solmogna apelsiner som varsamt kokas för en härligt frisk och syrlig marmelad. Tillagad i Tollarp i Skåne. Innehåller 54 gram socker (varav 51,6 g tillsatt) per 100g. Praktisk portionsförpackning 84x24 g, totalt 2 kg i kartongen.
102311274361 / Kolonial/Speceri -- Sylt/Marmelader/Geléer -- Marmelad -- Apelsinmarmelad
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Fruktmängd: 25 g apelsin per 100 g marmelad. |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 240 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 880 kJ |
| Energi: | 210 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 52 g |
| - Varav sockerarter: | 51 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310770102013 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 454010201 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 189 st Toppnivåförpackningar 07310779102014 |
| Artikelkategori: | Marmelad |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Önos Apelsinmarmelad portion 24 g x 84 |
| Produktnamn: | Apelsinmarmelad |
| Varumärke: | ÖNOS |
| Reglerat produktnamn: | Apelsinmarmelad |
| Förpackningsstorlek: | 84x24 g |
| Leverantörens artikelnummer | 454010201 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310770000012 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Orkla Foods Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | +46 20 75 00 10 |
| Hemsida: | orklafoodsolutions.se |
| Sökbegrepp E-handel | Apelsinmarmelad, apelsin, marmelad, ÖNOS, portionsförpackning, portionskontroll, restaurang, storhushåll, Tollarp, Orkla Foods Sverige |
|---|
| Marknadsbudskap: | Önos Apelsinmarmelad är gjord av solmogna apelsiner som varsamt kokas för en härligt frisk och syrlig marmelad. Tillagad i Tollarp i Skåne. Innehåller 54 gram socker (varav 51,6 g tillsatt) per 100g. Praktisk portionsförpackning 84x24 g, totalt 2 kg i kartongen. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-04-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Socker, apelsin, vatten, förtjockningsmedel (pektin), surhetsreglerande medel (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20079110 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 240 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Fruktmängd: 25 g apelsin per 100 g marmelad. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2338 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2016 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2016 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 2 kg (84 st à 24 g) |
| Artikelns bredd: | 130 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 266 mm |
| Artikelns höjd: | 143 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310779102014 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 189 st Basnivåförpackningar 07310770102013 |
| Artikelkategori: | Marmelad |
|---|---|
| Varumärke: | ÖNOS |
| Reglerat produktnamn: | Apelsinmarmelad |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-04-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Sträckfilm |
| Artikelns bruttovikt: | 467032 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1145 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 27 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |