Rapsolja, vatten, socker, tomatpuré, limejuicekoncentrat, salt, ÄGGULEPULVER, modifierad stärkelse, kryddor (chili, paprikapulver, spiskummin, koriander, kummin), ättiksprit, vitlökspulver, SENAPSFRÖ, srirachasås (chili, vinäger, socker, salt, vitlökspulver, vitlöksolja), maltodextrin, naturlig arom, konserveringsmedel (E202, E211), syra (E330), stabiliseringsmedel (E412).
Sibylla Mild Kebabsås - en rund och mild sås med paprika, spiskummin och ett stänk sriracha. Perfekt till kebab- och falafelmenyn! Gjord med ägg från frigående höns. Greppvänlig flaska för enkel användning. Säljs i förpackning om 6st.
310515346575 / Färskvaror/Kylvaror -- Spad/Sås -- Sås -- Övriga såser
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Färdig att servera |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara: Förvaras vid högst +6°C. |
| Användningsinstruktioner: | Öppnad förpackning bör konsumeras inom 7 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2055 kJ |
| Energi: | 499 kcal |
| Fett: | 53 g |
| - Varav mättat fett: | 3,9 g |
| Kolhydrat: | 5,1 g |
| - Varav sockerarter: | 3,6 g |
| Protein: | 0,7 g |
| Salt: | 1,3 g |
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310628301223 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17310628301220 |
| Artikelkategori: | Såser/röror |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Sibylla Mildkebabsås flaska 550g |
| Produktnamn: | Mild Kebabsås |
| Varumärke: | Sibylla |
| Förpackningsstorlek: | 550g |
| Kontaktnamn: | Atria Sweden |
|---|---|
| Kontaktadress: | 020-410 320, kundkontakt@atria.com www.sibyllashopinshop.com |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | Atria, kebabsås, mild, majonnäs, paprika, spiskummin, sriracha, fast food, kebab, falafel, Sibylla, dressingar och såser, ätfärdig, beredd, kylvara, färskt, ägg från frigående höns, tillverkad i Sverige. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Sibylla Mild Kebabsås - en rund och mild sås med paprika, spiskummin och ett stänk sriracha. Perfekt till kebab- och falafelmenyn! Gjord med ägg från frigående höns. Greppvänlig flaska för enkel användning. Säljs i förpackning om 6st. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | En rund och mild sås med paprika, spiskummin och sriracha. Perfekt till kebab- och falafelmenyn! Gjord med ägg från frigående höns. Greppvänlig flaska. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-01-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-01-31 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rapsolja, vatten, socker, tomatpuré, limejuicekoncentrat, salt, ÄGGULEPULVER, modifierad stärkelse, kryddor (chili, paprikapulver, spiskummin, koriander, kummin), ättiksprit, vitlökspulver, SENAPSFRÖ, srirachasås (chili, vinäger, socker, salt, vitlökspulver, vitlöksolja), maltodextrin, naturlig arom, konserveringsmedel (E202, E211), syra (E330), stabiliseringsmedel (E412). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 21039090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara: Förvaras vid högst +6°C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Öppnad förpackning bör konsumeras inom 7 dagar. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 6 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 40 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 590 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 550 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 550 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 60 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 60 mm |
| Artikelns höjd: | 285 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310628301220 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 830122 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07310628301223 |
| Ingår i: | 108 st Toppnivåförpackningar 77310628301222 |
| Artikelkategori: | Såser/röror |
|---|---|
| Produktnamn: | Mild Kebabsås |
| Varumärke: | Sibylla |
| Leverantörens artikelnummer | 830122 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-01-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-01-31 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 6 °C |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 135 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 3675 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3300 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 135 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 190 mm |
| Artikelns höjd: | 295 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77310628301222 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 108 st Mellannivåförpackningar 17310628301220 |
| Artikelkategori: | Såser/röror |
|---|---|
| Varumärke: | Sibylla |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-01-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-01-31 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 421900 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1029 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 36 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |