
Gris- och nötkött (56%), vatten, potatismjöl, grisfett, bindväv från gris, druvsocker, koksalt, potatisfibrer, stabiliseringsmedel (E450), kryddor och kryddextrakt (svartpeppar, cayenne, koriander, muskot, vitlök), lökpulver, antioxidationsmedel (E300), konserveringsmedel (E250), rökarom. Ursprung köttråvara:EU
206613295847 / Djupfryst -- Köttprodukter -- Korv -- Stekkorv
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Ägg | Fri från | Ja |
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Baljväxtprotein | Fri från | Ja |
| Soja | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Steka |
|---|---|
| Anvisningar: | Tinad vara: Stekhäll 180° C i 15 min. Vändes var 5:e min. Kärntemperatur: 72°C |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
| Förvaringsinstruktioner: | Låda av wellpapp innehållande 4 plastpåsar innehållande 12 korvar vardera. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1050 kJ |
| Energi: | 250 kcal |
| Fett: | 20 g |
| - Varav mättat fett: | 10 g |
| Kolhydrat: | 8,5 g |
| - Varav sockerarter: | 1,5 g |
| Protein: | 9,5 g |
| Salt: | 2,3 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310620015043 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 17310620015040 |
| Artikelkategori: | Korv |
|---|---|
| Produktnamn: | Stekkorv |
| Varumärke: | Sibylla |
| Förpackningsstorlek: | 1680g |
| Kontaktnamn: | Atria Sweden |
|---|---|
| Kontaktadress: | Box 1023, SE-17121 Sundbyberg |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Hemsida: | www.sibyllashopinshop.se |
| E-post: | Kundkontakt@atria.com |
| Telefon: | 020-410 320 |
| Sökbegrepp E-handel | KORV KORVPRODUKT KORVPRODUKTER STEKKORV |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Gris- och nötkött (56%), vatten, potatismjöl, grisfett, bindväv från gris, druvsocker, koksalt, potatisfibrer, stabiliseringsmedel (E450), kryddor och kryddextrakt (svartpeppar, cayenne, koriander, muskot, vitlök), lökpulver, antioxidationsmedel (E300), konserveringsmedel (E250), rökarom. Ursprung köttråvara:EU |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 16010099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Låda av wellpapp innehållande 4 plastpåsar innehållande 12 korvar vardera. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 300 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Ägg | Fri från | Ja |
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Baljväxtprotein | Fri från | Ja |
| Soja | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 15 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1695 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1680 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1680 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 12 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 12 |
| Vikt/volym (per st): | 140 Gram |
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 240 mm |
| Artikelns höjd: | 90 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310620015040 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1504 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07310620015043 |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 77310620015042 |
| Artikelkategori: | Korv |
|---|---|
| Produktnamn: | Stekkorv |
| Varumärke: | Sibylla |
| Leverantörens artikelnummer | 1504 |
|---|
| Kontaktnamn: | Atria Sweden |
|---|---|
| Kontaktadress: | Box 1023, SE-17121 Sundbyberg |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| E-post: | Kundkontakt@atria.com |
| Hemsida: | www.sibyllashopinshop.se |
| Telefon: | 020-410 320 |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 231 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 7011 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 210 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 360 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77310620015042 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Mellannivåförpackningar 17310620015040 |
| Artikelkategori: | Korv |
|---|---|
| Varumärke: | Sibylla |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | europallet |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 445660 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1169 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |