
Griskött (51%), vatten, fett från gris, potatismjöl, bindväv från gris, salt, druvsocker, lökpulver, kryddextrakt (muskotnöt, svartpeppar, koriander, cayennepeppar), antioxidationsmedel (E300), konserveringsmedel (E250).
103211665602 / Kolonial/Speceri -- Kött/Charkuterivaror -- Kött/chark, burk -- Korv
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Ägg | Fri från | Ja |
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Baljväxtprotein | Fri från | Ja |
| Mjölk | Fri från | Ja |
| Soja | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Vattenbad 72°C i ca 30 minuter (vid tillagning av 10 korvar). 1 msk salt / liter vatten. Obs! Korven bör ej kokas, endast sjudas. Kärntemperatur 72°C. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 240 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara: Kylkonserv, förvaras vid högst +8°C. |
| Användningsinstruktioner: | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp 3-5 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 900 kJ |
| Energi: | 210 kcal |
| Fett: | 19 g |
| - Varav mättat fett: | 9,5 g |
| Kolhydrat: | 2,5 g |
| - Varav sockerarter: | 0,5 g |
| Protein: | 8,0 g |
| Salt: | 2,1 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310620012745 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 3 st Mellannivåförpackningar 17310620012742 |
| Artikelkategori: | Korv |
|---|---|
| Produktnamn: | Kokkorv burk |
| Varumärke: | Sibylla |
| Förpackningsstorlek: | 3.900kg |
| Kontakt GLN: | 7381000008320 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Scandinavia |
| Kontaktadress: | Box 1023, SE-17121 Sundbyberg |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| E-post: | Kundkontakt@atria.com |
| Hemsida: | www.sibyllashopinshop.se |
| Telefon: | 020-410 320 |
| Sökbegrepp E-handel | GLUTEN/LAKTOSFRI KORV KORVPRODUKT KORVPRODUKTER VARMKORV |
|---|---|
| Övrig Information | 3 burkar per bricka innehållande 36st korvar vardera. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005778 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Griskött (51%), vatten, fett från gris, potatismjöl, bindväv från gris, salt, druvsocker, lökpulver, kryddextrakt (muskotnöt, svartpeppar, koriander, cayennepeppar), antioxidationsmedel (E300), konserveringsmedel (E250). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 16010099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara: Kylkonserv, förvaras vid högst +8°C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp 3-5 dagar. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 240 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Ägg | Fri från | Ja |
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Baljväxtprotein | Fri från | Ja |
| Mjölk | Fri från | Ja |
| Soja | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk - metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 282 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 4182 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1980 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 3900 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 36 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 36 |
| Artikelns bredd: | 160 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 160 mm |
| Artikelns höjd: | 210 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310620012742 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1274 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 3 st Basnivåförpackningar 07310620012745 |
| Ingår i: | 55 st Toppnivåförpackningar 77310620012744 |
| Artikelkategori: | Korv |
|---|---|
| Produktnamn: | Kokkorv burk |
| Varumärke: | Sibylla |
| Leverantörens artikelnummer | 1274 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7381000008320 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Scandinavia |
| Kontaktadress: | Box 1023, SE-17121 Sundbyberg |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Hemsida: | www.sibyllashopinshop.se |
| Telefon: | 020-410 320 |
| E-post: | Kundkontakt@atria.com |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005778 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 110 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 12656 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 165 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 475 mm |
| Artikelns höjd: | 210 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77310620012744 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 55 st Mellannivåförpackningar 17310620012742 |
| Artikelkategori: | Korv |
|---|---|
| Varumärke: | Sibylla |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-09-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2008-11-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005778 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 721080 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1230 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 11 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |