
Socker, modifierad stärkelse, torkade hallon, stabilisator (guarkärnmjöl), surhetsreglerande medel (citronsyra), maltodextrin, torkade blåbär, vitamin C.
Ekströms Hallonsoppa/-kräm är god och enkel att piffa till. Kallrörd, lättlöslig, smidig att lagra och hantera. 5 kg pulver ger 20 liter kräm, som motsvarar 135 portioner à 1,5 dl eller 32 l soppa. Förpackningen innehåller två påsar à 2,5 kg.
102011086261 / Kolonial/Speceri -- Desserter/Mellanmål, pulver -- Dessertsoppa, kallrörd -- Bärsoppa
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Färdig soppa innehåller 4 % hallon. |
|---|
| Tillagningssätt: | Späda |
|---|---|
| Anvisningar: | Vispa ner torrvaran i kallt vatten. Låt soppan/krämen stå några minuter, så kommer fruktsmaken bättre till sin rätt. Rör om före servering. Vid tillagning av mindre mängd än en påse bör påsens innehåll blandas väl innan torrvaran mäts upp. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt. Ej över normal rumstemperatur |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 227 kJ |
| Energi: | 54 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 13 g |
| - Varav sockerarter: | 11 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Vitamin C: | 180 mg |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310470141596 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 454014159 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 96 st Toppnivåförpackningar 07310479141597 |
| Artikelkategori: | Dessertmix |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Ekströms Hallonsoppa/Kräm 5 kg |
| Produktnamn: | Hallonsoppa/kräm |
| Varumärke: | EKSTRÖMS |
| Reglerat produktnamn: | Hallonsoppa/Kräm |
| Förpackningsstorlek: | 5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 454014159 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310770000012 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Orkla Foods Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | +46 20 75 00 10 |
| Hemsida: | orklafoodsolutions.se |
| Sökbegrepp E-handel | Ekströms, restaurang och storhushåll, dessert, efterrätt, soppa, fruktsoppa, hallonsoppa, hallonkräm |
|---|---|
| Övrig Information | Ger 119 portioner soppa / 133 portioner kräm. 5 kg. Ger 32 L Soppa / 20 L Kräm. Förpackningen innehåller 2 påsar à 2,5 kg. |
| Marknadsbudskap: | Ekströms Hallonsoppa/-kräm är god och enkel att piffa till. Kallrörd, lättlöslig, smidig att lagra och hantera. 5 kg pulver ger 20 liter kräm, som motsvarar 135 portioner à 1,5 dl eller 32 l soppa. Förpackningen innehåller två påsar à 2,5 kg. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2003-06-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000312 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Socker, modifierad stärkelse, torkade hallon, stabilisator (guarkärnmjöl), surhetsreglerande medel (citronsyra), maltodextrin, torkade blåbär, vitamin C. |
|---|
| Tillverkningsland: | Norge |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21069098 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt. Ej över normal rumstemperatur |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Källsortera ytterförpackningen som pappersförpackning. Källsortera innerpåsen som plastförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Övriga påståenden: | Rik på vitamin C |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Färdig soppa innehåller 4 % hallon. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5248 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 32000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per utspädd volym |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 5 kg (ger 32 l soppa el. 20 l kräm) |
| Artikelns bredd: | 145 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 190 mm |
| Artikelns höjd: | 300 mm |
| Doseringsfaktor | 6.6 |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310479141597 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 96 st Basnivåförpackningar 07310470141596 |
| Artikelkategori: | Dessertmix |
|---|---|
| Varumärke: | EKSTRÖMS |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2003-06-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000312 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Sträckfilm |
| Artikelns bruttovikt: | 518695 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1050 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 32 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |