
Mannagryn (VETE)
AXA Mannagryn framställs av den fina inre delen av vetekärnan och har en härligt mjuk smak. Perfekt för klassisk mannagrynsgröt eller en läcker efterrätt!
100110064030 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Mannagryn -- Mannagryn
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt, ej över normal rumstemperatur. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1450 kJ |
| Energi: | 340 kcal |
| Fett: | 1 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 72 g |
| - Varav sockerarter: | 1 g |
| Fiber: | 2,7 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 0,03 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310130010590 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 17310130010597 |
| Artikelkategori: | Mannagryn |
|---|---|
| Produktnamn: | Mannagryn |
| Varumärke: | AXA |
| Förpackningsstorlek: | 1 kg |
| Kontaktnamn: | Lantmännen Cerealia AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | 112 17 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 020-84 84 84 |
| Sökbegrepp E-handel | Frukost, gröt, mannagrynsgröt, mellanmål, efterrätt, dessert |
|---|
| Marknadsbudskap: | AXA Mannagryn framställs av den fina inre delen av vetekärnan och har en härligt mjuk smak. Perfekt för klassisk mannagrynsgröt eller en läcker efterrätt! |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Härligt mjuk smak För klassisk mannagrynsgröt eller efterrätt |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-03-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-08-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Mannagryn (VETE) |
|---|
| Tillverkningsland: | Tyskland |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 11031190 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt, ej över normal rumstemperatur. |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1009 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 105 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 65 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310130010597 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 103585 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07310130010590 |
| Ingår i: | 60 st Toppnivåförpackningar 87310130010596 |
| Artikelkategori: | Mannagryn |
|---|---|
| Produktnamn: | Mannagryn |
| Varumärke: | AXA |
| Leverantörens artikelnummer | 103585 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-03-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-08-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 13 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 10103 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 220 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 380 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Staplingsbarhet | 7 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87310130010596 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 60 st Mellannivåförpackningar 17310130010597 |
| Artikelkategori: | Mannagryn |
|---|---|
| Varumärke: | AXA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-03-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2019-08-08 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 631180 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1105 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 10 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |