
Mannagryn av VETE
AXA Mannagryn framställs av den fina inre delen av vetekärnan och har en härligt mjuk smak. Perfekt för klassisk mannagrynsgröt eller en läcker efterrätt!
Lantmännen ägs av svenska bönder och tillsammans tar vi ansvar från jord till bord. Vi har förutsättningar att ställa rätt krav i alla steg. Stötta svenskt lantbruk genom att köpa produkter från Lantmännen.
100110064030 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Mannagryn -- Mannagryn
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
| Användningsinstruktioner: | Till gröt och puddingar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1450 kJ |
| Energi: | 340 kcal |
| Fett: | 0,8 g |
| - Varav mättat fett: | 0,1 g |
| Kolhydrat: | 69 g |
| - Varav sockerarter: | 0,8 g |
| Protein: | 10,3 g |
| Salt: | 0 g |
| Fiber: | 7,1 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310130009020 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 142014 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 87310130009026 |
| Artikelkategori: | Mannagryn |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Mannagryn |
| Produktnamn: | Mannagryn |
| Varumärke: | AXA |
| Förpackningsstorlek: | 10kg |
| Leverantörens artikelnummer | 142014 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | semolina, Gryn, Manna-gröt, mannagryn, mannagrynsgröt, frukost, mellanmål, AXA, |
|---|
| Marknadsbudskap: | AXA Mannagryn framställs av den fina inre delen av vetekärnan och har en härligt mjuk smak. Perfekt för klassisk mannagrynsgröt eller en läcker efterrätt! Lantmännen ägs av svenska bönder och tillsammans tar vi ansvar från jord till bord. Vi har förutsättningar att ställa rätt krav i alla steg. Stötta svenskt lantbruk genom att köpa produkter från Lantmännen. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-11-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-06-18 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2018-06-21 |
| Produktklass, kod: | 10000285 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Mannagryn av VETE |
|---|
| Tillverkningsland: | Tyskland |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Till gröt och puddingar. |
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 90 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 10090 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 270 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 449 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Staplingsbarhet | 9 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87310130009026 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Basnivåförpackningar 07310130009020 |
| Artikelkategori: | Mannagryn |
|---|---|
| Varumärke: | AXA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-11-22 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-06-18 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2018-06-21 |
| Produktklass, kod: | 10000285 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Till gröt och puddingar. |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 751480 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1224 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |