
Grahamsgryn (VETE).
I AXA Grahamsgryn har vi tagit till vara på vetets hela kärna samt kli och grodd. Det gör att kostfiber och vitaminer bevaras och bidrar till en god och härlig smak i saftiga matbröd och grahamsgrynsgröt.
100110014025 / Kolonial/Speceri -- Mjöl/Gryn -- Grahamsgryn -- Grahamsgryn
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Gör grahamsgröten så här I kastrull: 1.Koka upp mjölk, vatten och salt i en kastrull. 2.Vispa i grynen och låt gröten koka upp. 3.Koka sedan på svag värme i ca 5 minuter. Rör om då och då. 4.Servera gröten med mjölk och kanel, sylt eller mos. I mikro: 1.Häll upp mjölk, vatten och salt i en stor djup tallrik. 2.Tillaga på hög effekt (750W) i ca 2 minuter. 3.Tillsätt grynen under vispning. 4.Tillaga utan lock på hög effekt (750W) i ca 1 minut. 5.Vispa. Fortsätt tillagningen på medeleffekt i ca 5 minuter. 6.Rör om och servera. Obs! Tänk på att tallriken blir het. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
| Användningsinstruktioner: | Gör grahamsgröten så här I kastrull: 1.Koka upp mjölk, vatten och salt i en kastrull. 2.Vispa i grynen och låt gröten koka upp. 3.Koka sedan på svag värme i ca 5 minuter. Rör om då och då. 4.Servera gröten med mjölk och kanel, sylt eller mos. I mikro: 1.Häll upp mjölk, vatten och salt i en stor djup tallrik. 2.Tillaga på hög effekt (750W) i ca 2 minuter. 3.Tillsätt grynen under vispning. 4.Tillaga utan lock på hög effekt (750W) i ca 1 minut. 5.Vispa. Fortsätt tillagningen på medeleffekt i ca 5 minuter. 6.Rör om och servera. Obs! Tänk på att tallriken blir het. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad | |
|---|---|---|
| Intagsrekommendation: | DRI | |
| Basmängd: | Per 100 gr | |
| Energi: | 1400 kJ | |
| Energi: | 330 kcal | |
| Fett: | 2,5 g | |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g | |
| - Varav enkelomättat fett: | 0,4 g | |
| - Varav fleromättat fett: | 1,0 g | |
| Kolhydrat: | 61 g | |
| - Varav sockerarter: | 0,5 g | |
| Fiber: | 11 g | |
| Protein: | 10 g | |
| Salt: | 0 g | |
| Tiamin: | 0,4 mg | 36 (*) |
| Niacin: | 5,7 mg | 36 (*) |
| Fosfor: | 350 mg | 50 (*) |
| Magnesium: | 130 mg | 35 (*) |
| Järn: | 5 mg | 36 (*) |
| * (Andel av dagsintag %) | ||
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07310130008191 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 17310130008198 |
| Artikelkategori: | Grahamsgryn |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | AXA Grahamsgryn av vete 900g |
| Produktnamn: | Grahamsgryn |
| Varumärke: | AXA |
| Förpackningsstorlek: | 900g |
| Kontakt GLN: | 7310130153815 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Lantmännen Cerealia AB |
| Kontaktadress: | 112 17 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Telefon: | 020-84 84 84 |
| Hemsida: | www.axa.se |
| E-post: | konsumentkontakt.axa@lantmannen.com |
| Sökbegrepp E-handel | graham, grahamsgryn, Grahamsgrynsgröt, fullkorn, vete, svenskt vete, Gryn, Gröt, Frukost, Mellanmål, Mellis, AXA, Lantmännen, Bakning, baka, |
|---|
| Marknadsbudskap: | I AXA Grahamsgryn har vi tagit till vara på vetets hela kärna samt kli och grodd. Det gör att kostfiber och vitaminer bevaras och bidrar till en god och härlig smak i saftiga matbröd och grahamsgrynsgröt. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Grahamsgryn används till gröt och bröd. Källa till kostfiber och vitaminer. Svenskt vete |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-08-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-08-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Grahamsgryn (VETE). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 11041910 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Gör grahamsgröten så här I kastrull: 1.Koka upp mjölk, vatten och salt i en kastrull. 2.Vispa i grynen och låt gröten koka upp. 3.Koka sedan på svag värme i ca 5 minuter. Rör om då och då. 4.Servera gröten med mjölk och kanel, sylt eller mos. I mikro: 1.Häll upp mjölk, vatten och salt i en stor djup tallrik. 2.Tillaga på hög effekt (750W) i ca 2 minuter. 3.Tillsätt grynen under vispning. 4.Tillaga utan lock på hög effekt (750W) i ca 1 minut. 5.Vispa. Fortsätt tillagningen på medeleffekt i ca 5 minuter. 6.Rör om och servera. Obs! Tänk på att tallriken blir het. |
| Återvinningsinstruktioner: | Återvinn/Källsortera förpackning som pappersförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 15 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 15 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD-MM-YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse med plan botten |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 910 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 900 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 900 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 65 mm |
| Artikelns höjd: | 165 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17310130008198 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 103280 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07310130008191 |
| Ingår i: | 54 st Toppnivåförpackningar 87310130008197 |
| Artikelkategori: | Grahamsgryn |
|---|---|
| Produktnamn: | Grahamsgryn |
| Varumärke: | AXA |
| Leverantörens artikelnummer | 103280 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-08-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-08-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 236 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 9336 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 210 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 148 mm |
| Staplingsbarhet | 6 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87310130008197 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 54 st Mellannivåförpackningar 17310130008198 |
| Artikelkategori: | Grahamsgryn |
|---|---|
| Varumärke: | AXA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2017-08-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2017-08-14 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000211 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 529144 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1140 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |